Fundusz Współpracy Dwustronnej w ramach Programu „Sprawy wewnętrzne” NMF 2014-2021 - nowe inicjatywy
19.03.2025
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od ponad 20 lat wdraża projekty finansowane z funduszy norweskich, systematycznie wzmacniając współpracę pomiędzy Polską a Norwegią. W ramach Programu „Sprawy wewnętrzne” Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 zrealizowano liczne projekty, które zakończyły się sukcesem, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa i podniesienia kompetencji organów ścigania. Efektem tej owocnej współpracy międzyinstytucjonalnej jest kontynuacja działań i uruchomienie nowych inicjatyw. Inicjatywy realizowane są przez Komendę Główną Policji, Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.
Fundusz Współpracy Dwustronnej (FWD) to mechanizm umożliwiający realizację inicjatyw, które wzmacniają relacje między Polską a Norwegią. FWD cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno po stronie polskiej, jak i norweskiej, umożliwiając rozwój kolejnych partnerstw i wymianę dobrych praktyk.
Inicjatywy bilateralne to działania realizowane przez instytucje polskie w ścisłym partnerstwie z instytucjami norweskimi. Inicjatywy te pozwalają na wymianę doświadczeń oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w różnych obszarach, takich jak zarządzanie kryzysowe, walka z przestępczością zorganizowaną czy cyberbezpieczeństwo.
W połowie 2024 r. MSWiA dokonało analizy wydatkowania środków w Programie „Sprawy wewnętrzne” NMF 2014-2021, Operator Programu (OP) zidentyfikował środki, które nie zostaną wykorzystane w projektach. W związku z oszczędnościami, a także w związku z istotnym zainteresowaniem realizacją dodatkowych inicjatyw w ramach FWD, OP zawnioskował o dokonanie zmiany Umowy ws. Programu. Zmiana ta polegała na przesunięciu wolnych środków z Programu „Sprawy wewnętrzne” NMF 2014-2021 na Fundusz Współpracy Dwustronnej związany z Programem.
W ramach przesunięcia możliwa była realizacja pięciu dodatkowych inicjatyw o łącznej wartości około 750 000 EUR.
Inicjatywa Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk
„CoSky - polsko-norweska inicjatywa bilateralna na rzecz zwiększenia efektywności wykorzystywania dronów w ochronie ludności”
Partnerstwo: Norweski Dyrektoriat ds. Obrony Cywilnej i Tiepoint
Czas trwania: 5 miesięcy
Wartość: ok. 150 000 EUR
Cel: Usprawnienie operacyjnego wykorzystywania dronów na potrzeby zarządzania kryzysowego w Polsce i Norwegii, poprzez wymianę dobrych praktyk i dzielenie się wiedzą z zakresu dwóch głównych obszarów tematycznych: dobrych praktyk w zarządzaniu ruchem lotniczym w złożonych operacjach (z udziałem dronów i lotnictwa załogowego) oraz generowania i udostępniania map w oparciu o dane pozyskane z dronów. Inicjatywa zakłada, również nawiązanie długoterminowej współpracy bilateralnej pomiędzy Polską a Norwegią w tych obszarach.
W dniu 18 lutego 2025 r. przedstawiciele OP uczestniczyli konferencji podsumowującej działania w ramach inicjatywy.
Link do wydarzenia: CIK CBK PAN
Inicjatywa Komendy Głównej Policji
„Szkolenia w zakresie informatyki śledczej”
Partnerstwo: Norweski Uniwersytet Policyjny
Czas trwania: 5 miesięcy
Wartość: ok. 185 000 EUR
Cel: Zwiększenie zdolności Laboratoriów Kryminalistycznych Polskiej Policji w zakresie gromadzenia, analizy i oceny dowodów wykorzystywanych w procesie zwalczania transgranicznej przestępczości komputerowej. Cel zostanie osiągnięty poprzez realizację specjalistycznych szkoleń z informatyki śledczej we współpracy z Partnerem norweskim. Pozwoli to na zwiększenie możliwości wykrywania organów ścigania, wyposażając je w wiedzę adekwatną dla aktualnych zagrożeń, co usprawni ściganie cyberprzestępstw, zorganizowanej przestępczości oraz cyberterroryzmu.
Inicjatywa Komendy Głównej Policji
„Kryptowaluty - badania, rozwój i szkolenia”
Partnerstwo: Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii
Czas trwania: 5 miesięcy
Wartość: ok. 160 000 EUR
Cel: Wzmocnienie zdolności polskich organów ścigania w zakresie zwalczania przestępczości finansowej, szczególnie w kontekście kryptowalut. W obliczu rosnącej popularności kryptowalut, ich anonimowość oraz zdecentralizowany charakter stają się poważnym wyzwaniem dla organów ścigania.
W dniu 24 lutego 2025 r. przedstawiciele OP uczestniczyli konferencji podsumowującej działania w ramach inicjatywy.
Link do wydarzenia: KGP
Inicjatywa Komendy Głównej Policji
„Zwalczanie transgranicznej przestępczości zorganizowanej poprzez wzmocnioną współpracę strategiczną i operacyjną między Polską a Norwegią - Scandinavian Organized Crime Watch (SOC-Watch)”
Partnerstwo: National Criminal Investigation Service
Czas trwania: 6 miesięcy
Wartość: ok. 160 000 EUR
Cel: Zajmując się różnymi aspektami walki z przestępczością zorganizowaną, takimi jak poprawa zdolności operacyjnych, rozwój inicjatyw strategicznych oraz podnoszenie umiejętności i wiedzy pracowników organów ścigania, inicjatywa ta ma na celu stworzenie bardziej kompleksowego i skoordynowanego podejścia do rozwiązania tego wszechobecnego i złożonego problemu. Integracja tych różnych poziomów zapewnia holistyczne i synergiczne podejście do zwalczania przestępczości zorganizowanej, ostatecznie prowadząc do bardziej skutecznych i zrównoważonych wysiłków na rzecz ochrony obu krajów przed zagrożeniami stwarzanymi przez siatki przestępcze. Dzięki tej współpracy i wieloaspektowej strategii, Polska i Norwegia nie tylko wzmacniają swoje własne zdolności, ale także przyczyniają się do szerszej walki z przestępczością zorganizowaną na poziomie regionalnym i międzynarodowym.
W dniu 26 marca 2025 r. przedstawiciele OP uczestniczyli konferencji podsumowującej działania w ramach inicjatywy.
Link do wydarzenia: KGP
Inicjatywa Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej
„Algorytm pomocy psychologicznej dla strażaków, ich rodzin i psychologów w warunkach przedwojennych, wojny i powojennych, mapowanie - projekt pilotażowy”
Partnerstwo: Norweski Dyrektoriat ds. Obrony Cywilnej
Czas trwania: 5 miesięcy
Wartość: ok. 100 000 EUR
Cel: Zmapowanie codziennych zadań, wyzwań, podejścia, potrzeb i luk w pracy psychologów, a także zidentyfikowanie zmian w legislacji i systemie pomocy psychologicznej w kontekście wojny. Zdobycie wiedzy dotyczącej działań podejmujących przez psychologów, jak funkcjonują, jakie modyfikacje wprowadzili w systemie pomocy psychologicznej, w jaki sposób wspierają strażaków oraz jakie problemy napotykają i czego im brakuje. Na podstawie tych informacji, w dalszej części inicjatywy, zostaną opracowane procedury i algorytmy psychologiczne dla strażaków, ich rodzin oraz psychologów, które mogą być regularnie stosowane w czasie pokoju. Takie podejście ma na celu budowanie bardziej świadomych i odpornych ratowników, ich rodzin oraz psychologów, wyposażając ich w odpowiednie rozwiązania i narzędzia psychologiczne, co umożliwi lepsze przygotowanie na wyzwania związane z ich pracą oraz poprawę zdrowia psychicznego i dobrostanu.