W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Brunei Darussalam

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością i działalnością terrorystyczną jest stosunkowo niskie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy mogą przebywać w Brunei bez wizy do 90 dni. Nie wydaje się wiz na przejściach granicznych, w tym również na lotnisku w stolicy.

Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe, może jednak tego zażądać przewoźnik. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Od turystów z Europy władze imigracyjne zwykle nie żądają okazania środków finansowych, chociaż formalnie istnieje wymóg posiadania 500 BND przy pobycie do 3 dni.

Opłata lotniskowa wynosi 12 BND, przy czym przy wylocie do Kuching i Kota Kibnabalu opłata ta wynosi 5 BND.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

Honorowanie polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świadczącej usługi. Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe.

Zdrowie

Od turystów z Europy szczepienia nie są wymagane. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne i na bardzo dobrym poziomie.

Informacje dla kierowców

Przy pobycie krótkoterminowym honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Cło

Nie ma limitów dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Nie wolno wwozić artykułów spożywczych non-halal, czyli niezgodnych z rytualnymi przepisami religijnymi islamu. Dopuszczalne jest wwiezienie przez osobę powyżej 17 roku życia 2 butelek alkoholu i 12 puszek piwa. Inne restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Przemyt narkotyków karany jest śmiercią.

Nie ma podatku VAT.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Współżycie między osobami tej samej płci jest zagrożone karą grzywny lub długoletniego pozbawienia wolności.

Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Obyczaje

Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych oraz zachować umiar co do ubioru i spożywania alkoholu.

Chcąc coś wskazać (osobę, kierunek, rzecz) należy używać kciuka.

Przydatne informacje

Walutę można bez trudu wymienić w bankach, kantorach, hotelach i centrach handlowych.

Powszechnie akceptowane są karty kredytowe.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.07.2021 15:59 Ewa Łukasik
Pierwsza publikacja:
28.11.2018 14:04 Ewa Kwaśnik-Ciągło
{"register":{"columns":[]}}