W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Filipiny

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże:

  • do południowo-zachodniej części wyspy Mindanao;

  • na Archipelag Sulu;

  • do południowego obszaru Morza Sulu.

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do pozostałej części wyspy Mindanao i do miasta Davao.

Na pozostałym terytorium Filipin, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

Na południu Filipin operują islamistyczne ugrupowania rebelianckie. Dochodzić może do starć z siłami zbrojnymi, a także do porwań cudzoziemców, zarówno na lądzie, jak i na morzu. 

Na pozostałym obszarze kraju obowiązuje stan wyjątkowy. Spodziewać się należy wzmożonych kontroli i znaczącej obecności sił porządkowych.

Zagrożenie terrorystyczne występuje na całym terytorium Filipin, w tym w stolicy kraju, Manili.

Odnotowuje się dużą ilość napadów rabunkowych. Nie należy zawierać znajomości z przygodnie poznanymi osobami i korzystać z ich poczęstunku (zdarzają się przypadki podawania środków nasennych w celu okradzenia). Zaleca się korzystanie tylko z oznakowanych taksówek.

Filipiny leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie tajfunami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu lub tajfunu są dostępne na poniższej stronie.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Wjazd

Obywatele polscy (posiadacze zarówno paszportów biometrycznych, bez cech biometrii oraz paszportów tymczasowych) zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie do 30 dni. Przy wjeździe na Filipiny dokument paszportowy musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Na granicy wymagane jest jedynie okazanie biletu powrotnego lub biletu do innego kraju, dokumentów potwierdzających cel przyjazdu, a także środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (wysokość kwoty na dzień pobytu nie jest określona).

Turyści mogą przedłużyć pobyt bezwizowy w miejsowym urzędzie imigracyjnym. Obywatele polscy planujący dłuższy pobyt powinni wystąpić przed podróżą o wizę na okres do 59 dni, wystawianą przez filipińskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne.

Opłaty lotniskowe oraz należne z tego tytułu podatki pobierane są zarówno w przypadku połączeń międzynarodowych jak i wewnątrzkrajowych. Informacja o ich wysokości znajduje się na rachunkach za wykupione bilety lotnicze.

Wszelkie informacje dotyczące wysokości podatków oraz kategorii osób, które mogą występować o ich zwrot zawarte są na stronie internetowej Agencji Rządowej TIEZA: https://tieza.gov.ph/travel-tax/

Na Filipinach praktycznie nie funkcjonuje system ewidencji ludności, gdyż nie ma obowiązku meldunkowego. Przedłużenie pobytu ponad okres określony w wizie zagrożone jest jednak karą grzywny.

Ubezpieczenie

Nie wymaga się posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Zalecane jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego koszty leczenia. Uznawane są polisy tylko tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły odpowiednie umowy z firmami mającymi przedstawicieli na Filipinach.

Zdrowie

Nie ma też obowiązku szczepień profilaktycznych. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Wizyta u lekarza kosztuje około 20 USD, a doba w szpitalu (bez badań) - 40 USD. Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia. W sprzedaży ogólnie dostępna jest butelkowana woda pitna.

Informacje dla kierowców

Obowiązkowe jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.

Cło

Nie istnieją ograniczenia dotyczące przywozu i wymiany pieniędzy. Przy wywozie 10 tys. peso należy mieć zgodę banku centralnego. Walutę obcą można wywieźć w ilości nie większej niż zostało to zgłoszone w deklaracji celnej. Nie ma żadnych szczególnych, odbiegających od powszechnie obowiązujących standardów restrykcji celnych. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

Przepisy prawne

Przestępstwa narkotykowe, zwłaszcza próby przemytu narkotyków na Filipiny, zagrożone są wieloletnią karą więzienia. Poza tym nie istnieją szczególne normy prawne i zwyczajowe odbiegające od ogólnie przyjętych, których niezachowanie może spowodować sytuacje konfliktowe.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}