W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mikronezja

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Na wyspie Weno odnotowuje się podwyższony poziom przestępczości pospolitej. Zaleca się wzmożoną ostrożność i unikanie spacerów po zmroku.

Mikronezja leży w strefie zagrożonej cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie kryzysu są dostępne na poniższej stronie.

W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Sfederowanymi Stanami Mikronezji. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Mikronezji posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym.

Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

Ubezpieczenie

Zalecane się wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terytorium Mikronezji, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego.

Zdrowie

Występuje zagrożenie cholerą i tyfusem - żądane są świadectwa szczepienia przeciw tym chorobom. Występują również przypadki zachorowań na cholerę oraz na gorączkę denga.  W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Brak specjalistycznej opieki medycznej; w nagłych przypadkach konieczne jest przewiezienie na Hawaje, Guam bądź do Australii.

Informacje dla kierowców

Drogi są niskiej jakości (asfaltowe należą do rzadkości), jazda mało komfortowa i niebezpieczna. Ruch jest prawostronny. Można wynająć samochód.

Cło

Leki należy przewozić w oryginalnych opakowaniach wraz z receptą.

Przepisy prawne

Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami (posiadanie, używanie i handel).

Przydatne informacje

Informacja dla nurków: Komory dekompresyjne są dostępne w Yap i Chuuk.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.