Filipiny
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże:
-
do południowo-zachodniej części wyspy Mindanao;
-
na Archipelag Sulu;
-
do południowego obszaru Morza Sulu.
MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do pozostałej części wyspy Mindanao i do miasta Davao.
Na pozostałym terytorium Filipin, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.
Na południu Filipin operują islamistyczne ugrupowania rebelianckie. Dochodzić może do starć z siłami zbrojnymi, a także do porwań cudzoziemców, zarówno na lądzie, jak i na morzu.
Na pozostałym obszarze kraju obowiązuje stan wyjątkowy. Spodziewać się należy wzmożonych kontroli i znaczącej obecności sił porządkowych.
Zagrożenie terrorystyczne występuje na całym terytorium Filipin, w tym w stolicy kraju, Manili.
Odnotowuje się dużą ilość napadów rabunkowych. Nie należy zawierać znajomości z przygodnie poznanymi osobami i korzystać z ich poczęstunku (zdarzają się przypadki podawania środków nasennych w celu okradzenia). Zaleca się korzystanie tylko z oznakowanych taksówek.
Filipiny leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie tajfunami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu lub tajfunu są dostępne na poniższej stronie.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Wjazd i pobyt
Informacje nt. Covid
Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna. MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o podróżach zagranicznych sprawdź informacje o bieżącej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na COVID-19. Bezwzględnie stosuj się do lokalnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.
Ponadto przed każdą podróżą koniecznie:
- zapoznaj się z przepisami wjazdowymi i miejscowymi obowiązującymi w państwach, do których planujesz podróż, a także śledź je regularnie w czasie pobytu. Informacje te dostępne są na stronie MSZ oraz na stronach placówek;
- sprawdź aktualne przepisy wjazdowe do Polski związane z pandemią COVID-19;
- wykup ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19;
- zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.
Więcej informacji o tym, jak przygotować się do podróży zagranicznej znajdziesz tutaj.
Data aktualizacji: 01.2023
Termin obowiązywania obostrzeń: bez oznaczonego terminu
Czego dotyczy ostatnia aktualizacja: zasady wypełnienia formularza rejestracyjnego
Zasady wjazdu z terytorium Polski
Osoby zaszczepione
Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?
Za osobę zaszczepioną uważana jest ta, w przypadku której minęło co najmniej dwa tygodnie od podania ostatniej wymaganej dawki szczepienia uznanego przez Światową Organizację Zdrowia lub filipińską Agencję Żywności i Leków (Pfizer-BioNTech, AstraZeneca, CoronaVac (Sinovac), Sputnik V, Janssen, Covaxin i Moderna COVID-19). Ułatwienia dotyczą osób zaszczepionych za granicą, które przebywały w danym państwie w okresie 14 dni bezpośrednio poprzedzającym datę wjazdu na Filipiny. Aby udokumentować fakt pełnego zaszczepienia należy przedstawić w wersji papierowej w języku angielskim:
1) wydany w Polsce ważny Unijny Certyfikat COVID (uznawany przez stronę filipińską od 1 sierpnia 2022 r.). lub
2) międzynarodową książeczkę szczepień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), czyli International Certificate of Vaccination and Prophylaxis (wydawaną w Polsce przez poradnie medycyny podróży oraz punkty szczepień dla wyjeżdżających za granicę) lub
3) filipińskie lub zagraniczne zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19, które zostało uznane przez stronę filipińską na zasadzie wzajemności.
Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?
Status osób nie w pełni zaszczepionych nie różni się od sytuacji prawnej osób niezaszczepionych.
Wymogi wobec osób zaszczepionych
Testy przed przyjazdem
Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 są zwolnione obowiązku testowania.
Testy po przyjeździe
Nie ma wymogu wykonania testu po przyjeździe.
Kwarantanna
Nie ma konieczności poddania się kwarantannie po przyjeździe. Niemniej, ustawiono nakaz zgłoszenia lokalnym władzom faktu wystąpienia objawów choroby.
Formularz lokalizacyjny
W ciągu 72 godzin przed wyjazdem na Filipiny istnieje wymóg wypełnienia nowego formularza lokalizacyjnego eArrival Card, który jest dostępny pod adresem: https://etravel.gov.ph/ W przypadku problemów z formularzem należy kontaktować się z Biurem ds. Kwarantanny pod adresem helpdeskboq@gmail.com.
Osoby niezaszczepione
Wymogi wobec osób niezaszczepionych
Testy przed przyjazdem
Ustanowiono warunek przedstawienia negatywnego wyniku testu antygenowego przeprowadzonego przez laboratorium nie wcześniej niż 24 h przed wylotem. Dokumenty powinny być przygotowane w wersji papierowej w języku angielskim.
Testy po przyjeździe
Nie ma wymogu wykonania testu po przyjeździe. Niemniej, w przypadku braku przedstawienia wymaganego testu, osoba niezaszczepiona zostanie poddana stosownemu testowi po przyjeździe na Filipiny.
Kwarantanna
Nie ma konieczności poddania się kwarantannie po przyjeździe. Niemniej, ustawiono nakaz zgłoszenia lokalnym władzom faktu wystąpienia objawów choroby.
Formularz lokalizacyjny
W ciągu 72 godzin przed wyjazdem na Filipiny istnieje wymóg wypełnienia nowego formularza lokalizacyjnego eArrival Card, który jest dostępny pod adresem: https://etravel.gov.ph/ W przypadku problemów z formularzem należy kontaktować się z Biurem ds. Kwarantanny pod adresem helpdeskboq@gmail.com.
Ozdrowieńcy
Status ozdrowieńców nie różni się od sytuacji prawnej osób niezaszczepionych.
Dzieci
Małoletni poniżej 15 roku życia zwolnieni są z obowiązku przedłożenia dokumentów potwierdzających zaszczepienie i podlegają regulacjom dotyczącym rodziców lub opiekunków, którzy z nimi podróżują.
Kierowcy zawodowi
Nie dotyczy.
Tranzyt
Istnieje możliwość odbycia tranzytu międzynarodowego przez filipińskie porty lotnicze. W tym celu połączenia lotnicze powinny być realizowane w ramach jednego biletu. Należy przedstawić pełną dokumentację umożliwiającą wjazd do kraju docelowego. Połączenia tranzytowe muszą być odbyć się w tym samym dniu. Pasażerowie zostaną poddani kontroli stanu zdrowia przez urzędników Biura ds. Kwarantanny. Tranzyt dla osób nieuprawnionych do wjazdu na Filipiny nie jest możliwy.UWAGA: Obowiązują ograniczenia w realizacji międzynarodowego ruchu tranzytowego między poszczególnymi terminalami portu lotniczego NAIA w Manili.
Pozostałe informacje praktyczne
Zasady wjazdu z terytorium innych państw
Nie dotyczy.
Obostrzenia na miejscu
W związku z dalszym rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej COVID-19 władze Filipin ogłaszają regularnie przedłużenie restrykcji kwarantanny społecznościowej wybranych prowincji Filipin dwa razy w miesiącu (15-go i ostatniego dnia każdego miesiąca).
Kwarantanna społecznościowa podzielona jest na 5 tzw. alertów (poziomów - gdzie alert 1 jest najłagodniejszy).
Lokalne przepisy zakładają możliwość ograniczonego funkcjonowania urzędów administracji publicznej, zakładów produkcyjnych i usługowych, centrów handlowych oraz restauracji. Możliwy zakres ich działania różni się w zależności od obowiązywania odpowiedniego stopnia alertowego na danym obszarze.
Aktualny wykaz poszczególnych rejonów Filipin, które zostały objęte obostrzeniami odpowiednich alertów kwarantanny społecznościowej jest dostępny na stronie internetowej Filipińskiej Agencji Informacyjnej PIA.
Na obszarach gdzie utrzymano alerty nr 1 i 2 wstęp do niektórych miejsc publicznych wymaga okazania certyfikatu szczepienia przeciw COVID-19. Obowiązuje noszenie maseczek w zakładach służby zdrowia, transporcie publicznym i medycznym.
W rejonach objętych alertem 2 miejscowe władze utrzymały ograniczenia w opuszczaniu miejsca zamieszkania przez dzieci do 18 roku życia, a także osoby dotknięte przewlekłymi chorobami układu oddechowego i krążenia, w tym limitowane wyjścia na zewnątrz w celu wykonywania pracy, skorzystania z niezbędnych usług lub zakupu towarów pierwszej potrzeby.
Na terenach gdzie ustanowiono alerty 3 dodatkowo utrzymane zostały również zakazy dotyczące organizowania zbiorowych form kultury i rozrywki. W tym reżimie epidemicznym placówki edukacyjne pracują co do zasady w trybie zdalnym.
Przepisy zakładają możliwość ograniczonego funkcjonowania urzędów administracji publicznej, zakładów produkcyjnych, centrów handlowych i punktów usługowych.
W poszczególnych prowincjach mogą obowiązywać bardziej szczegółowe i surowe restrykcje, w tym możliwość poruszania się między prowincjami wyłącznie na podstawie zezwoleń wydawanych przez miejscową policję i zaświadczeń o stanie zdrowia, które są wystawiane przez lokalne urzędy ds. zdrowia.
Przydatne linki i dane kontaktowe
Instytucja odpowiedzialna za wjazd
Bureau of Immigration
Magallanes Drive, Intramuros, Manila, Philippines 1002
Tel: (+632) 8-524-3769, Trunk Line Number (+632) 8-465-2400
E-mail:xinfo@immigration.gov.ph - immigPH@gmail.com - binoc_immigration@hotmail.ph
Adres strony internetowej: https://immigration.gov.ph/
Instytucja odpowiedzialna za kwarantannę
Bureau of Quarantine
24 AC Delgado St., Port Area, Manila, 1018 Metro Manila, Philippines
Tel. (+ 632)-5318-7500
E-mail: boq.quarantinecertificate@gmail.com - boq.qc1@gmail.com - helpdeskboq@gmail.com
Adres strony internetowej: https://quarantine.doh.gov.ph/
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport TAK
- Paszport tymczasowy TAK
- Dowód osobisty NIE
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Przy wjeździe na Filipiny dokument paszportowy musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z kraju.
- Czy trzeba wyrobić wizę?
Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie do 30 dni - wymagane jest jedynie okazanie biletu powrotnego lub biletu do innego kraju, dokumentów potwierdzających cel przyjazdu, a także środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (wysokość kwoty na dzień pobytu nie jest określona). Planując dłuższy pobyt, można wystąpić przed podróżą o wizę, która wystawiana jest przez filipińskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne.
- Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.
Uwaga: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP apeluje o unikanie podróży, które nie są konieczne. Dotyczy to także podróży urlopowych na Filipiny.
Istnieje możliwość wjazdu na Filipiny pod warunkiem spełnienia aktualnie obowiązujących wymogów imigracyjnych oraz następujących warunków:
- Osoby zaszczepione są zwolnione z przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19. Za osobę zaszczepioną uważana jest ta, w przypadku której minęło co najmniej dwa tygodnie od podania ostatniej wymaganej dawki szczepienia uznanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) lub filipińską Agencję Żywności i Leków. Ułatwienia dotyczą osób zaszczepionych za granicą, które przebywały w danym państwie w okresie 14 dni bezpośrednio poprzedzającym datę wjazdu na Filipiny. Dzieci poniżej 15 roku życia wyłączone są z obowiązku przedstawienia dokumentów potwierdzających zaszczepienie i podlegają regulacjom dotyczącym ich rodziców.
- Należy przedłożyć międzynarodową książeczkę szczepień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), filipińskie lub zagraniczne zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19, które zostało uznane przez stronę filipińską na zasadzie wzajemności, w tym wydany w Polsce unijny certyfikat COVID 19.
- Dla osób niezaszczepionych istnieje warunek przedłożenia negatywnego wyniku testu antygenowego przeprowadzonego przez laboratorium nie wcześniej niż 24 h przed wylotem.
- W ciągu 72 godzin przed wyjazdem na Filipiny istnieje wymóg wypełnienia nowego formularza lokalizacyjnego eArrival Card, który jest dostępny pod adresem: https://etravel.gov.ph/
Ponadto, dla cudzoziemców podróżujących w ramach ruchu bezwizowego wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub biletu do innego kraju. Dokument paszportowy musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Republiki Filipin.
Miejscowe służby graniczne odmówią prawa wjazdu osobom, które nie spełnią w/w warunków.
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Wymagana jest zgoda Urzędu Imigracyjnego Filipin na wjazd dziecka poniżej 15 roku życia wraz z osobą trzecią. W tym celu należy przestawić pisemną zgodę rodziców/opiekunów sporządzoną w formie notarialnej w języku angielskim, kopie paszportów rodziców/opiekunów prawnych i dziecka oraz stosowne podanie skierowane do miejscowych władz.
- Zasady pobytu
Cudzoziemcy mogą przedłużyć bezwizowy pobyt na terytorium Filipin w celu innym niż turystyczny o 29 dni. W dalszej kolejności można starać się o przedłużenie okresu pobytu o 1,2 lub 6 miesięcy.
Na Filipinach praktycznie nie funkcjonuje system ewidencji ludności, gdyż nie ma obowiązku meldunkowego. Przedłużenie jednak pobytu ponad okres określony w wizie zagrożone jest karą grzywny.
Ubezpieczenie
Nie wymaga się posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Zalecane jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego koszty leczenia. Uznawane są polisy tylko tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły odpowiednie umowy z firmami mającymi przedstawicieli na Filipinach.
Zdrowie
Nie ma obowiązku szczepień profilaktycznych. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Wizyta u lekarza kosztuje około 20 USD, a doba w szpitalu (bez badań) - 40 USD. Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia. W sprzedaży ogólnie dostępna jest butelkowana woda pitna.
Na Filipiny można wwieźć zapas leków na receptę wyłącznie na własny użytek i w ilości nieprzekraczającej 50 g poszczególnego preparatu. W tym celu należy przedstawić przetłumaczone na język angielski zaświadczenie lekarskie potwierdzające stosowanie konkretnych lekarstw. W przypadku przekroczenia wskazanych limitów należy uprzednio uzyskać zgodę miejscowego Urzędu Celnego lub Agencji Żywności i Leków Republiki Filipin.
UWAGA: Niektóre lekarstwa wydawane w Polsce na receptę mogą zawierać substancje, które są niedozwolone na Filipinach. Aktualny wykaz substacji niebezpiecznych znajduje się na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta Filipin.
Szczegółowe informacje w sprawie przywozu lub wywozu środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego w przypadku przekraczania granic Rzeczypospolitej Polskiej są dostępne na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego RP.
Informacje dla kierowców
Obowiązkowe jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.
Cło
Nie istnieją ograniczenia dotyczące przywozu i wymiany pieniędzy. Przy wywozie 10 tys. peso należy mieć zgodę banku centralnego. Walutę obcą można wywieźć w ilości nie większej niż zostało to zgłoszone w deklaracji celnej. Nie ma żadnych szczególnych, odbiegających od powszechnie obowiązujących standardów restrykcji celnych. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.
Przepisy prawne
Przestępstwa narkotykowe, zwłaszcza próby przemytu narkotyków na Filipiny, zagrożone są wieloletnią karą więzienia. Poza tym nie istnieją szczególne normy prawne i zwyczajowe odbiegające od ogólnie przyjętych, których niezachowanie może spowodować sytuacje konfliktowe.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.