W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Palau

Bezpieczeństwo

Występuje umiarkowane zagrożenie przestępczością pospolitą.

Palau leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca grudnia występuje zagrożenie tajfunami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, tsunami lub tajfunu są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Informacje nt. Covid
  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK (w ruchu wizowym)
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Dokument paszportowy musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Republiką Palau dotyczącej zniesienia wiz krótkoterminowych z 7 grudnia 2015 r. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Palau posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Należy przestawić pisemną zgodę rodziców/opiekunów sporządzoną w formie notarialnej w języku angielskim.

Zasady pobytu

Lokalne przepisy nie przewidują możliwości przedłużenia bezwizowego pobytu na terytorium Palau.

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Palau, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

Zdrowie

Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających przyjazd do Palau cudzoziemiec przebywał na obszarze wykazanym jako rejon epidemii na liście Światowej Organizacji Zdrowia, musi mieć ważne międzynarodowe świadectwo szczepienia przeciw danej chorobie (dotyczy to przede wszystkim cholery i żółtej febry). Występuje zagrożenie dengą. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Dostęp do usług medycznych jest bardzo ograniczony. Lekarze wymagają natychmiastowej zapłaty gotówką. W przypadku poważniejszej choroby lub wypadku może być konieczna ewakuacja medyczna.

Informacje dla kierowców

Można wynająć samochód. Ruch jest prawostronny. Ze względu na kiepski stan dróg (asfaltowe należą do rzadkości) obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/godz.

Przepisy prawne

Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi są surowo karane. Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione. Alkoholu nie mogą spożywać osoby, które nie ukończyły 21 lat.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}