Palau
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
Występuje umiarkowane zagrożenie przestępczością pospolitą.
Palau leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca grudnia występuje zagrożenie tajfunami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, tsunami lub tajfunu są dostępne na poniższej stronie.
W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Wjazd i pobyt
Informacje nt. Covid
Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna. MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o podróżach zagranicznych sprawdź informacje o bieżącej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na COVID-19. Bezwzględnie stosuj się do lokalnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.
Ponadto przed każdą podróżą koniecznie:
- zapoznaj się z przepisami wjazdowymi i miejscowymi obowiązującymi w państwach, do których planujesz podróż, a także śledź je regularnie w czasie pobytu. Informacje te dostępne są na stronie MSZ oraz na stronach placówek;
- sprawdź aktualne przepisy wjazdowe do Polski związane z pandemią COVID-19;
- wykup ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19;
- zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.
Więcej informacji o tym, jak przygotować się do podróży zagranicznej znajdziesz tutaj.
Data aktualizacji: 15.06.2022
Termin obowiązywania obostrzeń: bez oznaczonego terminu
Czego dotyczy ostatnia aktualizacja: modyfikacja globalnego ostrzeżenia
Zasady wjazdu z terytorium Polski
Osoby zaszczepione
Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?
Za osobę zaszczepioną uważana jest ta, w przypadku której minęło co najmniej dwa tygodnie od podania ostatniej wymaganej dawki szczepienia uznanego przez Światową Organizację Zdrowia lub amerykańską Agencję Żywności i Leków. Dokumenty potwierdzające otrzymanie szczepienia powinny być przygotowane w wersji papierowej w języku angielskim.
Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?
Status osób nie w pełni zaszczepionych nie różni się od sytuacji prawnej osób niezaszczepionych.
Wymogi wobec osób zaszczepionych
Testy przed przyjazdem
Ustanowiono warunek przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 3 dni przez wyjazdem. Istnieje również możliwość przedłożenia negatywnego wyniku testu antygenowego uznanego przez Światową Organizację Zdrowia lub amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (ważny 24 h od momentu wyjazdu do Republiki Palau). Dokumenty powinny być przygotowane w wersji papierowej w języku angielskim.
Testy po przyjeździe
W czwartym dniu pobytu należy wykonać testy RT-PCR na COVID-19 w lokalnej placówce służby zdrowia. Dokumenty muszą być przygotowane w wersji papierowej w języku angielskim.
Kwarantanna
Nie ma konieczności poddania się kwarantannie po przyjeździe.
Formularz lokalizacyjny
Przy wjeździe na terytorium kraju należy wypełnić formularz lokalizacyjny w wersji papierowej.
Osoby niezaszczepione
UWAGA: Jednym z warunków wjazdu cudzoziemców na terytorium Palau jest okazanie ważnego zaświadczenia o pełnym szczepieniu przeciw COVID-19. Zgodę na wjazd osób niezaszczepionych wydaje Ministerstwo Zdrowia Palau na podstawie analizy indywidualnych przypadków.
Ozdrowieńcy
Status ozdrowieńców nie różni się co do zasady od sytuacji prawnej osób niezaszczepionych za wyjątkiem możliwości zwolnienia z obowiązku przedstawienia wyniku negatywnego testu na COVID-19 dla osób, które przedłożą dokumentację potwierdzającą przebycie zakażenia koronawirusem w okresie bezpośrednio poprzedzającym datę wjazdu do kraju.
Dzieci
Dzieci do 12 roku życia są wyłączone z wymogu przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu i podlegają pozostałym obowiązkom nałożonym na osoby zaszczepione. Niemniej, dzieci poniżej 3 lat są zwolnione z warunku poddania się testom na obecność koronawirusa.
Zgodę na wjazd niezaszczepionych dzieci w wieku 12-17 lat wydaje Ministerstwo Zdrowia Palau na podstawie analizy indywidualnych przypadków.
Kierowcy zawodowi
Nie dotyczy.
Tranzyt
Nie wprowadzono odrębnych zasad dla osób udających się tranzytem przez terytorium Palau.
Pozostałe informacje praktyczne
Zasady wjazdu z terytorium innych państw
Obowiązuje zakaz wjazdu na terytorium kraju dla cudzoziemców podróżujących z Chin, Hong Kongu i Makau. Wskazane restrykcje obejmują również osoby przebywające w tych rejonach w okresie 14 dni bezpośrednio poprzedzającym datę wjazdu na Palau.
Obostrzenia na miejscu
Dla podróżujących na Palau w trakcie pierwszych czterech dni pobytu miejscowe władze wprowadziły obowiązek noszenia maseczek i opasek na rękę oraz nakaz zgłoszenia lokalnym władzom faktu wystąpienia objawów choroby COVID-19.
Lokalne przepisy zakładają możliwość funkcjonowania urzędów administracji publicznej, zakładów produkcyjnych, centrów handlowych i punktów usługowych przy zachowaniu zasad dystansowania społecznego.
Zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia od zachorowania na COVID-19.
Przydatne linki i dane kontaktowe
Instytucja odpowiedzialna za wjazd
Bureau of Immigration
E-mail: imm@palaunet.com
Tel. (680) 488-2498/2678
Instytucja odpowiedzialna za kwarantannę
Ministry of Health
E-mail: mohrop@palauhealth.org
Tel: (680) 488-2552/2553
Faks: (680) 488-121
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport TAK
- Paszport tymczasowy TAK (w ruchu wizowym)
- Dowód osobisty NIE
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Dokument paszportowy musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju.
- Czy trzeba wyrobić wizę?
Obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Republiką Palau dotyczącej zniesienia wiz krótkoterminowych z 7 grudnia 2015 r. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Palau posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.
- Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Należy przestawić pisemną zgodę rodziców/opiekunów sporządzoną w formie notarialnej w języku angielskim.
Zasady pobytu
Lokalne przepisy nie przewidują możliwości przedłużenia bezwizowego pobytu na terytorium Palau.
Ubezpieczenie
Zalecane jest wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Palau, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.
Zdrowie
Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających przyjazd do Palau cudzoziemiec przebywał na obszarze wykazanym jako rejon epidemii na liście Światowej Organizacji Zdrowia, musi mieć ważne międzynarodowe świadectwo szczepienia przeciw danej chorobie (dotyczy to przede wszystkim cholery i żółtej febry). Występuje zagrożenie dengą. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Dostęp do usług medycznych jest bardzo ograniczony. Lekarze wymagają natychmiastowej zapłaty gotówką. W przypadku poważniejszej choroby lub wypadku może być konieczna ewakuacja medyczna.
Informacje dla kierowców
Można wynająć samochód. Ruch jest prawostronny. Ze względu na kiepski stan dróg (asfaltowe należą do rzadkości) obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/godz.
Przepisy prawne
Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi są surowo karane. Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione. Alkoholu nie mogą spożywać osoby, które nie ukończyły 21 lat.
Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.