W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Środki finansowe

Kwoty wymagane przy przekraczaniu granicy polskiej określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 lutego 2015 r. w sprawie środków finansowych wymaganych od cudzoziemca wjeżdżającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumentów, które mogą potwierdzić posiadanie takich środków, a także cel i czas planowego pobytu (Dz.U. 2015, poz. 326).

W powyższym akcie prawnym określone zostały następujące kwoty:

1) 300 złotych, jeżeli okres planowanego pobytu nie przekracza 4 dni,

2) 75 złotych na każdy dzień planowanego pobytu, jeżeli okres planowanego pobytu przekracza 4 dni

– albo równowartość tej kwoty w walutach obcych.

Dokumentami, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania przez cudzoziemca środków finansowych, są:

- czek podróżny;
- zaświadczenie o wysokości limitu na karcie kredytowej wydane przez bank lub instytucję kredytową, które wystawiły kartę kredytową;
- zaświadczenie o posiadaniu środków płatniczych w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub instytucji kredytowe, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskie lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. 

Dokumentem, który może potwierdzić posiadanie przez cudzoziemca środków finansowych, może być:

- bilet powrotny uprawniający do podróży do tego państwa,

- dokument potwierdzający przyznanie stypendium temu cudzoziemcowi.

Cudzoziemiec wjeżdżający na terytorium Polski, który jest uczestnikiem imprezy turystycznej, obozu młodzieżowego, zawodów sportowych, ma opłacone koszty pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, przyjeżdża do placówki leczniczo-sanatoryjnej, jest uczestnikiem programu umożliwiającego wykonywanie pracy wakacyjnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej musi posiadać środki finansowe na pokrycie kosztów w trakcie pobytu w wysokości co najmniej 20 złotych na każdy dzień planowanego pobytu, nie mniej jednak niż 100 złotych (albo równowartość tej kwoty w walutach obcych). Dokumentami, które mogą potwierdzić cel i czas trwania planowanego pobytu są:

- dokument potwierdzający uczestnictwo w imprezie turystycznej, obozie młodzieżowym lub zawodach sportowych;

- dowód opłacenia kosztów pobytu w Polsce w zakresie obejmującym co najmniej koszty zakwaterowania i wyżywienia;

- skierowanie do placówki leczniczo-sanatoryjnej;

- wiza w celu udziału w programie pracy wakacyjnej zawierająca nazwę programu zamieszczoną w polu „Uwagi”.

Cudzoziemiec wjeżdżający na terytorium Polski w celu podjęcia lub kontynuowania studiów, uczestniczenia w badaniach naukowych lub szkoleniach, prowadzenia prac rozwojowych oraz podjęcia lub kontynuowania nauki musi posiadać środki finansowe na pokrycie kosztów w trakcie pobytu w wysokości co najmniej 1270 złotych na pierwsze 2 miesiące planowanego pobytu albo równowartość tej kwoty w walutach obcych. Dokumentem, który może potwierdzić cel i czas trwania planowanego pobytu przez cudzoziemca jest zaświadczenie o przyjęciu na studia lub o kontynuowaniu studiów, uczestniczeniu w badaniach naukowych, szkoleniu, prowadzeniu prac rozwojowych oraz o podjęciu lub kontynuowaniu nauki.

Cudzoziemiec będący w podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania, albo w tranzycie do państwa trzeciego musi posiadać środki finansowe w wysokości stanowiącej równowartość biletu, na podstawie którego przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie mniej jednak niż:

-200 złotych, jeżeli przybył z państwa sąsiadującego z Rzecząpospolitą Polską

-500 złotych, jeżeli przybył z państwa członkowskiego Unii Europejskiej innego niż określone w pkt 1,

-2500 złotych, jeżeli przybył z państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej

– albo równowartość tej kwoty w walutach obcych.

 

Informacja dla studentów, naukowców, stażystów i wolontariuszy

Cudzoziemiec ubiegający się o wizę krajową w celu odbywania studiów, prowadzenia badań naukowych, odbycia stażu lub udziału w wolontariacie w ramach programu wolontariatu europejskiego powinien przedstawić dokument potwierdzający, że posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie:

  • Kosztów podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkana albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd.
  • 200 złotych, jeżeli przybył z państwa sąsiadującego z RP
  • 500 złotych, jeżeli przybył z państwa członkowskiego Unii Europejskiej niesąsiadującego z RP lub z państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub z Konfederacji Szwajcarskiej
  • 2500 złotych, jeżeli przybył z innego państwa niż ww.
  • Kosztów utrzymania; wysokość miesięcznych środków finansowych, po odliczeniu środków przeznaczonych na pokrycie kosztów zamieszkania, które cudzoziemiec posiada na pokrycie kosztów utrzymania, musi być wyższa niż wysokość dochodu uprawniającego do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej określonych
    w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w odniesieniu
    do cudzoziemca oraz każdego członka rodziny pozostającego na jego utrzymaniu. Przy czym uważa się, że koszty zamieszkania obejmują co najmniej wysokość stałych opłat związanych z eksploatacją zajmowanego lokalu w rozliczeniu na liczbę osób zamieszkujących w tym lokalu, a ponadto opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych. Przy ustalaniu wysokości miesięcznych środków finansowych, które cudzoziemiec posiada na pokrycie kosztów utrzymania, nie odlicza się środków przeznaczonych na pokrycie kosztów zamieszkania, jeżeli cudzoziemiec jest obywatelem państwa określonego w rozporządzenie wydanym przez Radę Ministrów.

Obecnie kwotą uprawniającą do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej jest kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej 701 zł oraz dla osoby w rodzinie 528 zł.

Obliczanie kosztów zamieszkania. Koszty te, co do zasady powinny obejmować:

  1. w przypadku umowy najmu – czynsz płacony na rzecz wynajmującego, zaliczki lub opłaty z tytułu utrzymania nieruchomości / lokalu (opłaty stałe na rzecz wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni) – chyba, że zostały wliczone do czynszu, a także inne opłaty (np. z tytułu korzystania z mediów);
  2. w przypadku umowy użyczenia – opłaty (np. z tytułu korzystania z mediów) – o ile co innego nie zostało zastrzeżone w umowie;
  3. w przypadku prawa własności do lokalu lub nieruchomości – podatki lub opłaty z tytułu posiadania nieruchomości (lokalu), a także inne opłaty (np. z tytułu korzystania z mediów);
  4. w przypadku zakwaterowania w hotelu (motelu) – opłata za dobę zakwaterowania;
  5. w przypadku zakwaterowania w domu studenckim – opłata miesięczna ustalona przez zarządcę/administratora i ew. kaucja.

W przypadku zakwaterowania w innych formach należy stosować podobne zasady ustalania kosztów zamieszkania. Jeżeli dany lokal zamieszkuje więcej niż jedna osoba – koszty zamieszkania ustala się proporcjonalnie do liczby osób.

Cudzoziemiec ubiegający się o wizę krajową w celach jw. powinien przedstawić dokumenty, na podstawie których konsul będzie w stanie ustalić te koszty i ocenić, czy posiadane przez cudzoziemca środki finansowe pozwalają na pokrycie kosztów podróży oraz kosztów utrzymania (minimalna wartość określona jw.) i zamieszkania. Jeżeli takich dokumentów nie złoży wraz z wnioskiem – ma 14 dni na ich uzupełnienie.

W przypadku, gdy niemożliwe będzie ustalenie w sposób powyższy kosztów utrzymania wysokość środków finansowych, jakie musi posiadać cudzoziemiec ubiegający się o wizę krajową w celu odbywania studiów, prowadzenia badań naukowych, odbycia stażu lub udziału w wolontariacie w ramach programu wolontariatu europejskiego należy ustalić je na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 lutego 2015 r. w sprawie środków finansowych wymaganych od cudzoziemca wjeżdżającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumentów, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania takich środków, w także cel i czas trwania planowanego pobytu (Dz. U. z 2017 r. poz. 2122) – w zakresie, w jakim odnosi się do konkretnych grup cudzoziemców (np. studentów, naukowców lub pozostałych cudzoziemców), mając na względzie również warunki, na których cudzoziemiec będzie przebywał w Polsce (np. warunki umowy stażu lub wolontariatu, w zakresie, w jakim dotyczą kosztów utrzymania, świadczeń pieniężnych, itp.).

{"register":{"columns":[]}}