W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie roku 2021 na wielkopolskich drogach

30.12.2021

Mimo pandemii i nadzwyczajnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy w 2021 roku, nie był to czas stracony dla branży drogowej. Z pełną odpowiedzialnością i zaangażowaniem realizowaliśmy nasze plany inwestycyjne.

Droga ekspresowa dwujezdniowa, widoczne samochody.

Mijający rok upłynął na przygotowaniu ponad 300 kilometrów dróg ekspresowych S10 oraz S11, oddaniu do ruchu II etapu obwodnicy Kępna (S11), budowie obwodnic Żodynia, Gostynia, Grzymiszewa oraz Strykowa, jak również przygotowywaniu kolejnych czterech nowych dróg obwodnicowych. Rok 2021 to także okres działań na sieci naszych dróg, obiektach inżynierskich, szeregu prac utrzymaniowych i remontowych. To również poprawa w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego polegająca na zabezpieczeniu prześwitów między obiektami, budowie doświetleń przejść dla pieszych, a także budowie nowych sygnalizacji świetlnych. Ponad siedemdziesiąt kilometrów dróg zyskało nową nawierzchnię oraz powstały nowe ścieżki pieszo-rowerowe. Tak w dużym skrócie można opisać rok 2021 na drogach krajowych Wielkopolski.

Inwestycje w przygotowaniu

Droga ekspresowa S10 na terenie województwa wielkopolskiego została podzielona na dwa zadania. Pierwsze to odcinek Piła - Wyrzysk o długości około 28 km.

15 grudnia br. złożyliśmy wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU), która ostatecznie zatwierdzi przebieg S10 na tym odcinku.

Po uzyskaniu DŚU zostanie opracowana Koncepcja Programowa, która uszczegółowi rozwiązania techniczne dla zatwierdzonego w DŚU wariantu. Po zakończeniu tego etapu będziemy mogli ogłosić przetarg na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj. Zwycięzca przetargu w pierwszej kolejności przystąpi do opracowania projektu budowlanego, umożliwiającego przeprowadzenie procedury uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Drugi odcinek S10 na terenie województwa to obwodnica Wyrzyska o długości ok 8 km.  Wyłoniliśmy wykonawcę Koncepcji programowej dla dobudowy drugiej jezdni obwodnicy wraz z dokumentacją geologiczno-inżynierską oraz materiałami do wniosku o DŚU. Planowany termin zakończenia prac projektowych to III kw. 2022 r.

Po zakończeniu prac studialnych ogłosimy przetarg na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj. Przyszły wykonawca zobowiązany będzie do opracowania projektu budowlanego, na podstawie którego uzyska decyzję o pozwoleniu na budowę (PnB), a następnie zrealizuje roboty budowlane.

Ponad 270 km S11 od granicy woj. zachodniopomorskiego i wielkopolskiego do końca obwodnicy Kępna jest na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.
Dla odcinków Szczecinek - Piła, Ujście - Oborniki, Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik oraz Ostrów Wielkopolski - Kępno złożyliśmy wnioski o wydanie DŚU.  

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego ustali przebieg przyszłej drogi ekspresowej. Dopiero wtedy, mając zapewnione finansowanie inwestycji, będziemy mogli ogłosić przetargi na wyłonienie wykonawców w systemie Projektuj i buduj.

Trwa aktualizacja złożonych materiałów do DŚU w zakresie wykonania ponownej inwentaryzacji przyrodniczej obejmującej pełen okres wegetacyjny dla odcinka Piła -Ujście. Ponowne złożenie wniosku o DŚU przewidujemy w pierwszej połowie 2022 r.   

W przyszłym roku planujemy złożyć również wniosek o wydanie DŚU dla kolejnego odcinka S11 Kórnik - Ostrów Wielkopolski.

Rozbudowa drogi krajowej nr 25 na odcinku Konin - Kalisz - Ostrów Wielkopolski obejmuje rozbudowę istniejącego odcinka drogi krajowej i dostosowanie jej do parametrów drogi klasy GP (drogi głównej ruchu przyspieszonego) o przekroju dwujezdniowym. Rozbudowa zapewni obejście miejscowości, przez które przebiega DK25. Prace projektowe obejmują opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R), materiałów do wniosku o DŚU wraz z uzyskaniem tej decyzji.  Wnioski o wydanie DŚU w podziale na trzy odcinki zostaną złożone w 2022 r.

Program budowy 100 obwodnic w województwie wielkopolskim

Osiem obwodnic wielkopolskich miast zostało ujętych w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.  Cztery z nich znajdują się w realizacji. Dla obwodnic Żodynia, Grzymiszewa, Gostynia i Strykowa zostały zawarte umowy z wykonawcami na projekt i budowę. Aktualnie trwa postępowanie przetargowe na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego.

Obwodnice w przygotowaniu

Dla Obwodnicy Kamionnej 31 sierpnia br. podpisaliśmy umowę na wykonanie Koncepcji programowej wraz z materiałami do wniosku o DŚU. Wykonawca - firma SMP Projektanci - opracuje w ciągu 38 miesięcy dokumentację przygotowawczą za kwotę blisko 900 tys. zł.

27 sierpnia br. podpisaliśmy umowę na opracowanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15. Wykonawca, firma Lafrentz Polska, na realizację zamówienia ma 36 miesięcy od daty podpisania umowy. Wartość umowy to 4,1 mln zł.

W ramach Programu budowy 100 obwodnic realizowana będzie również obwodnica Kalisza. Obecnie trwa ostatnia faza przygotowania STEŚ, w tym prace analityczne zmierzające do wytypowania najkorzystniejszego wariantu przebiegu drogi. Wniosek o wydanie DŚU planujemy złożyć w drugiej połowie 2022 roku.

Działania na sieci

Poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu to podstawowy cel inwestycji, które realizuje GDDKiA. 

Zadania te realizujemy między innymi przez budowę nowych sygnalizacji świetlnych, budowę nowych ścieżek pieszo-rowerowych, chodników, lewoskrętów i skrzyżowań typu rondo.

W mijającym roku realizowaliśmy 65 zadań na sieci. Do najbardziej istotnych należało:

  • remont S11 na odcinku Poznań - Kórnik,
  • rozbudowa DK22 na odcinku Podgaje - granica woj. wielkopolskiego i pomorskiego,
  • budowa ciągu pieszo-rowerowego w ciągu DK25 w m. Kotowskie,
  • budowa dziewięciu sygnalizacji świetlnych na drogach krajowych nr 11, 15, 32, 36, 92,
  • budowa 125 doświetleń przejść dla pieszych w ciągu dróg krajowych nr 10, 11, 12, 24, 25, 32, 36, 72, 83, 92, które sukcesywnie są realizowane.

Realizacja większości z nich zakończyła się w tym roku, a realizacja niektórych kontynuowana będzie w przyszłym roku.

W tym roku w ramach poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego dodatkowo zabezpieczyliśmy 93 prześwity pomiędzy 186 obiektami inżynierskimi.

Remonty obiektów mostowych

Zrealizowano:

  1. Remontu wiaduktu w ciągu drogi krajowej nr 11 nad linią PKP w m. Pleszew,
  2. Remont kładki dla pieszych przez rzekę Ciemną, w ciągu drogi krajowej nr 12, w miejscowości Gołuchów.

Na ukończeniu

  1. Rozbudowa mostu przez rzekę Mogilnica w ciągu drogi krajowej nr 32 w miejscowości Kotowo - zakończenie druga połowa maja 2022 r.
  2. Rozbudowa mostu przez rzekę Obra w ciągu drogi krajowej nr 12 w miejscowości Jaraczewo - zakończenie do końca marca 2022 r.
  3. Remont kładki pieszo-rowerowej nad drogą krajową nr 92 w m. Siedlec - zakończenie do 15 czerwca 2022 r.
  4. Rozbudowa mostu przez rzekę Gwda w ciągu drogi krajowej nr 10 w miejscowości Piła - zakończenie połowa 2023 r.
  5. Budowa wiaduktu przez linię KWB w ciągu drogi krajowej nr 25 w m. Honoratka -zakończenie do końca czerwca 2023 r.

Otworzyliśmy także oferty na dotyczące rozbudowy mostu przez rzekę Gwda i mostu przez rzekę Noteć w ciągu drogi krajowej nr 11 w miejscowości Ujście.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}