Powrót

Rok 2025 na wielkopolskich drogach

30.12.2025

W 2025 r. sieć dróg krajowych w Wielkopolsce weszła w kolejny etap rozwoju. Kontynuowaliśmy realizację inwestycji rozpoczętych w poprzednich latach, ogłaszaliśmy nowe przetargi oraz prowadziliśmy prace projektowe i przygotowawcze dla kluczowych tras S10, S11 i DK25. Rok upłynął również pod znakiem zaawansowanych robót w ramach Programu budowy 100 obwodnic (PB100) oraz działań poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Widok na dwupasmową drogę z wyraźnymi białymi liniami i strzałkami kierunkowymi. Na jezdni porusza się kilka samochodów osobowych oraz ciężarówka z otwartą skrzynią ładunkową. Po obu stronach drogi znajdują się metalowe bariery ochronne, a w tle widoczne są pola uprawne i las. Niebo jest pochmurne, a krajobraz ma zimowy charakter.

Oddane do ruchu

W 2025 r. przekazaliśmy kierowcom drogi, które znacząco poprawiły płynność ruchu i komfort podróżowania:

  • obwodnica Żodynia w ciągu DK32 została oddana do ruchu 26 maja 2025 r. Nowa trasa uwolniła centrum miejscowości od ruchu tranzytowego i poprawiła bezpieczeństwo na jednym z najbardziej obciążonych odcinków DK32,
  • obwodnica Gostynia w ciągu DK12 została oddana do ruchu 12 grudnia. Inwestycja wyprowadziła ruch tranzytowy poza miasto, skracając czas przejazdu i zmniejszając uciążliwości dla mieszkańców,
  • obwodnica Koźmina Wielkopolskiego w ciągu DK15 została oddana do ruchu 19 grudnia. Nowy odcinek znacząco poprawił komunikację na trasie Jarocin - Krotoszyn - Ostrów Wielkopolski.

 

S10 i S11 – fundamenty pod przyszłe trasy

W mijającym roku prowadziliśmy prace projektowe zmierzające do uzyskania pozwolenia na budowę (tj. decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej - ZRID) dla odcinków:

  • S10 Wałcz - Piła Północ (13 km),
  • S11 Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik (22 km),
  • S11 - dobudowa drugiej jezdni obwodnicy Kępna (4 km).

Kolejnym etapem będzie rozpoczęcie prac budowlanych w terenie.

Podpisane umowy na budowę nowych dróg

W 2025 r. podpisaliśmy też umowy na szereg inwestycji kluczowych dla woj. wielkopolskiego.

  • 13 czerwca zawarliśmy umowę na projekt i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S11 w woj. wielkopolskim. Jest to blisko 18-kilometrowy odcinek Ostrzeszów Północ - Kępno Północ,
  • 18 czerwca podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i rozbudowę ponad 6-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 25 od Biskupic Ołobocznych do Ostrowa Wielkopolskiego,
  • 21 lipca podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i budowę drugiej jezdni obwodnicy Wyrzyska w ciągu drogi ekspresowej S10. Jednojezdniowa obwodnica Wyrzyska, która została oddana do ruchu w 2010 r., po zakończeniu inwestycji stanie się dwujezdniową ekspresówką,
  • 21 lipca podpisaliśmy również umowę na projekt i budowę ponad 12-kilometrowego odcinka S11 Przygodzice - Ostrzeszów Północ.

 

Łączna wartość zawartych umów to ponad 1,5 mld zł.

Dla odcinków DK25:

  • Konin - Rychwał (12 km)
  • Rychwał - Zbiersk (13,1 km)
  • Zbiersk - Kokanin (18 km)

trwa standardowa kontrola uprzednia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Po jej zakończeniu planujemy zawarcie umów na projekt i budowę.

Nowe rozdanie, czyli ogłoszone postępowania przetargowe

W grudniu ogłosiliśmy następujące przetargi na realizację:

  • DK25 obwodnica Kalisza (18 km),
  • S11 Ujście - Budzyń (20,2 km),
  • S11 Budzyń - Parkowo (22,9 km),
  • S11 Turowo - Podgaje (22,4 km),
  • S11 Podaje - Jastrowie (13 km).

 

PB100

  • obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa (DK15) – w 2025 r. dla tej inwestycji trwały prace przygotowawcze, w tym uzyskiwanie decyzji administracyjnych,
  • obwodnica Kamionnej (DK24) – trwa przetarg na projekt i budowę, wpłynęło osiem ofert, trwa ich analiza i ocena.

 

Mosty w Ujściu — strategiczne przeprawy po nowemu

Jednym z najbardziej wymagających zadań w 2025 r. były prace na dwóch kluczowych mostach w Ujściu, w ciągu drogi krajowej nr 11. To właśnie tam kierowcy przekraczają Gwdę i Noteć, a każda ingerencja w te przeprawy wymaga chirurgicznej precyzji.

W 2025 r.:

  • kontynuowaliśmy przebudowę obu mostów,
  • wzmacnialiśmy konstrukcje i wymienialiśmy elementy nośne,
  • prowadziliśmy prace zabezpieczające, aby utrzymać przejezdność mimo robót.

Dwa nowe obiekty w Swarzędzu

W czerwcu br. zakończył się remont wiaduktu w ciągu drogi krajowej nr 92 w Swarzędzu. Kontrakt obejmował rozbiórkę istniejącego obiektu, który został wybudowany 1970 r. i wykonanie dwóch nowych obiektów spełniających obowiązujące normy i wymagania techniczne. Kierowcy mogą korzystać z przejazdu przez Swarzędz bez utrudnień. Ruch odbywa się dwoma jezdniami.

Podsumowanie

Rok 2025 pokazał, że region jest w drogowym rozbiegu. Oddane obwodnice, modernizacje mostów w Ujściu, przygotowywane odcinki S10 i S11 oraz mniejsze inwestycje tworzą fundament pod nowoczesną, bezpieczną i sprawną sieć komunikacyjną.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}