Mamy już pierwszą decyzję środowiskową dla rozbudowy A4 Krzyżowa - Legnica
14.01.2026
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydał decyzję, która ustala środowiskowe uwarunkowania dla pierwszego planowanego do rozbudowy odcinka autostrady A4 pomiędzy węzłami Krzyżowa i Krzywa. Drugą decyzję środowiskową planujemy uzyskać w I kwartale 2026 r.
Dwa odcinki, dwa wnioski
W październiku 2023 r. złożyliśmy dwa wnioski o wydanie decyzji środowiskowych (DŚU) dla rozbudowy ok. 35-kilometrowego fragmentu autostrady A4 od Krzyżowej do Legnicy. Rozbudowa trasy jest podzielona na dwa zadania: pierwsze o długości ok. 14 km, które rozpoczyna się za węzłem Krzyżowa i kończy za węzłem Krzywa oraz drugie o długości ok. 21 km rozpoczynające się za węzłem Krzywa i kończące przed węzłem Legnica Południe.
O inwestycji
Obecna dwujezdniowa autostrada, z dwoma pasami ruchu i bez pasa awaryjnego, zastąpiona zostanie nową, z trzema pasami ruchu i pasem awaryjnym. Rozbudowę A4 rozpoczniemy od wybudowania nowej jezdni, która będzie przebiegać naprzemiennie - na północ i południe - od obecnego śladu A4. Następnie ruch zostanie przełożony na nową jezdnie, jednak zanim to nastąpi, przebudujemy węzły drogowe i wybudujemy nowe obiekty inżynierskie. Następnie rozbierzemy starą nawierzchnię i wybudujemy drugą, nową jezdnię. Rozbudowa uwzględnia lokalne uwarunkowania i odsunięcie od zabudowy mieszkaniowej Krzyżowej i Szczytnicy.
Docelowo A4 pomiędzy Krzyżową a Legnicą zostanie przebudowana tak, aby spełniała wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zadanie planowane jest do realizacji w formule Projektuj i buduj w latach 2027-2029. Inwestycja wpisana jest do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).