W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

22 zadania w lubuskim z Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej do realizacji w 2021 roku

18.08.2021

Działania polegające na poprawie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych to jedno z podstawowych założeń programu zaplanowanego do realizacji w latach 2021-2024. W samym województwie lubuskim 22 zadania dostały zielone światło do rozpoczęcia w bieżącym roku. W planach na następne lata jest jeszcze 77 kolejnych.

Przejście dla pieszych z namalowaną zebrą, z oznakowaniem dla niewidomych.

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024 jest pierwszym samodzielnym programem wieloletnim z obszaru infrastruktury bezpieczeństwa ruchu drogowego na tak dużą skalę. Jego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podejmowane w ramach programu działania będą ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej, a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar.

To naturalna kolej rzeczy wynikająca z priorytetu nadanego ochronie pieszych na przejściach wraz ze zmianami ustawowymi, w których od 01.06.2021 r. przyznano pierwszeństwo pieszemu wyrażającemu zamiar przejścia przez jezdnię. W związku z czym w pierwszej kolejności planowane są działania poprawiające bezpieczeństwo na znaczącej liczbie przejść dla pieszych poprzez m.in. ich doświetlenie, oznakowanie, czy budowę azyli.

W województwie lubuskim w bieżącym roku zgodę na realizację uzyskały 22 zadania o szacowanej wartości ponad 4 mln zł.

W ich zakresie zaplanowane zostało do wykonania:

  • 5 sygnalizacji świetlnych na przejściach dla pieszych,
  • 3 sygnalizacje ostrzegawcze,
  • 4 azyle dla pieszych,
  • 43 doświetlenia przejścia,
  • budowa ok. 580 m chodnika.

Dla 3 zadań już zostały podpisane umowy na zaprojektowanie i budowę, dla 9 trwa postępowanie mające wyłonić wykonawcę, a dla pozostałych w najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie o zamówieniu.

O programie w ujęciu krajowym przeczytasz tutaj: https://www.gov.pl/web/gddkia/realizujemy-program-bezpiecznej-infrastruktury-drogowej

{"register":{"columns":[]}}