W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poprawiamy bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych

22.12.2021

Podpisaliśmy ostatnią z trzynastu umów, przyjętych do realizacji w bieżącym roku, na zaprojektowanie i budowę sygnalizacji świetlnych oraz oświetlenia drogowego na przejściach dla pieszych. Działania polegające na poprawie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych to jedno z podstawowych założeń programu zaplanowanego do realizacji w latach 2021-2024.

Przejście dla pieszych

Podpisane umowy oznaczają przystąpienie do realizacji projektu i budowy infrastruktury poprawiającej bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych w 32 lokalizacjach. W Leśniowie Wielkim (DK32) i Wilkowie (DK92) na przejściach powstanie wzbudzana sygnalizacja świetlna oraz oświetlenie dedykowane. Natomiast w Krośnie Odrzańskim (DK29) dodatkowo przejście zostanie przeniesione, a w Korytach (DK92) oprócz tego powstanie również wyspa wyniesiona. W pozostałych lokalizacjach, tj.: Trzebielu (DK12), Krzeszycach (DK22), Nowogrodzie Bobrzańskim (DK27), Słubicach (DK29), Krośnie Odrzańskim (DK29), Kargowej (DK32), Żaganiu (DK12) i Gorzowie Wielkopolskim w obrębie węzłów drogi S3, pojawi się dodatkowe oświetlenie drogowe.

W realizacji są również trzy dokumentacje projektowe mające na celu poprawę bezpieczeństwa w obrębie przejść dla pieszych w Dobiegniewie (DK22), Marcinowicach (DK29) i Smolnie Wielkim (DK32). Takie projekty powstaną również dla sześciu kolejnych przejść, tj.: w Kargowej (DK32), Smolnie Małym (DK32), Drzeniowie (DK29), Dobiegniewie (DK22) i Mielnie (DK27).

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024 jest pierwszym samodzielnym programem wieloletnim z obszaru infrastruktury bezpieczeństwa ruchu drogowego na tak dużą skalę. Jego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podejmowane w ramach programu działania będą ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej, a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar.

To naturalna kolej rzeczy wynikająca z priorytetu nadanego ochronie pieszych na przejściach wraz ze zmianami ustawowymi, w których od 01.06.2021 r. przyznano pierwszeństwo pieszemu wyrażającemu zamiar przejścia przez jezdnię. W związku z czym w pierwszej kolejności planowane są działania poprawiające bezpieczeństwo na znaczącej liczbie przejść dla pieszych poprzez m.in. ich doświetlenie, oznakowanie, czy budowę azyli.

O programie w ujęciu krajowym przeczytasz tutaj: https://www.gov.pl/web/gddkia/realizujemy-program-bezpiecznej-infrastruktury-drogowej

Materiały

Mapa z zadaniami programu bezpiecznej infrastruktury drogowej
zadania​_małe​_BRD.pdf 6.77MB
{"register":{"columns":[]}}