W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Stargardu w ciągu DK20

28.04.2022

Spośród pięciu wariantów przebiegu obwodnicy, o długości od 4,3 do 4,8 km, jako preferowany wskazaliśmy wariant nr 5. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach a zatwierdzi przebieg drogi, a po jej wydaniu dla wybranego wariantu wykonane zostaną badania podłoża i opracowane elementy koncepcji programowej. Realizacja inwestycji w formule projektuj i buduj planowana jest w latach 2024-2028. Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Wizualizacja obw Stargardu

Obwodnica wyprowadzi ze Stargardu ruch tranzytowy

Obecnie, pomimo wyprowadzenia ruchu w ciągu drogi ekspresowej S10 ze Stargardu, jeśli kierowca chce pojechać w kierunku Czaplinka czy Złocieńca, musi wjechać do miasta. Realizacja obwodnicy w ciągu DK20 pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego w ciągu dróg krajowych ze Stargardu.  

Prace przygotowawcze

Pod koniec października 2020 r. podpisaliśmy umowę na opracowanie dokumentacji dla tej inwestycji. Przygotowana została dokumentacja studialna i dokumentacja środowiskowa. Wymagało to dokładnego zbadania uwarunkowań technicznych, terenowych i środowiskowych oraz przygotowania analiz ekonomicznych. Opracowane warianty przebiegu zostały również poddane ocenie społecznej, na specjalnej stronie internetowej mieszkańcy mogli zapoznać się z mapami przebiegu i wyrazić swoje zdanie o poszczególnych wariantach. Głos społeczny został wzięty pod uwagę podczas przygotowywania analizy wielokryterialnej. 

Przebieg wariantów

Ze względu na układ drogowy wszystkie warianty obwodnicy omijają Stargard od wschodu. Początkiem przebiegu obwodnicy jest węzeł Stargard Wschód, a końcem DK20 przed granicą miasta Stargard od strony Chociwla. Warianty nr 1 i 2 są poprowadzone bliżej obszaru zabudowanego m. Strachocin, pozostałe warianty oddalają się od zabudowy tej miejscowości. Obwodnica będzie przecinała dolinę rzeki Krąpiel i linię kolejową Stargard - Gdynia. Na odcinku od linii kolejowej do DK20 przebieg wszystkich wariantów jest zbliżony. Każdy wariant posiada również dodatkowy podwariant, który różni się rozwiązaniami technicznymi na połączeniu z obecną DK20 i w obszarze węzła drogowego Stargard Wschód. Jako preferowany przez inwestora został wskazany wariant 5. 

Programu budowy 100 obwodnic na Pomorzu Zachodnim

W rozpisanym na lata 2020-2030 rządowym Programie budowy 100 obwodnic poza obwodnicą Stargardu znajduje się jeszcze osiem inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Dla obwodnicy Gryfina w ciągu DK31 oraz Szczecinka w ciągu DK20 podpisaliśmy w ubiegłym roku umowy na realizację w formule Projektuj i buduj.   

Dla obwodnicy Gryfina trwa już uzyskiwanie decyzji ZRID, a wniosek o wydanie tej decyzji dla obwodnicy Szczecinka powinien zostać złożony w maju tego roku.  

Dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 opracowywany jest projekt budowlany. Inwestycja ta miała już wcześniej uzyskaną decyzję środowiskową.    

Dla obwodnic Wałcza, Szwecji, Rusinowa i Człopy na DK22 trwa już uzyskiwane decyzji środowiskowych. Dla obwodnicy Złocieńca na DK20 trwa końcowy etap opracowywania dokumentacji studialnej. 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}