W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Polski Bon Turystyczny - dla dziecka

Wsparcie finansowe polskich rodzin w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną przez pandemię COVID - 19.

Informacje:

Za pomocą bonu możesz płacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2023 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Aby wykorzystać bon, skorzystaj z oferty turystycznej w tym czasie lub dokonaj przedpłaty za usługę, która zostanie wykonana po tej dacie.

 • Głównym celem programu jest poprawa jakości życia, zwiększenie poziomu aktywności turystycznej społeczeństwa, zmiana preferencji spędzania czasu wolnego przez społeczeństwo.

  Polski Bon Turystyczny stanowi realne wsparcie dla polskich rodzin w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19.  

  Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na każde dziecko do 18 roku życia, w tym dzieci z niepełnosprawnością, jeśli:

  • 18.07.2020 r. przysługiwało świadczenie 500+ lub dodatek wychowawczy na dziecko lub
  • między 19.07.2020 r. a 31.12.2021 r. nabyto prawo do tego świadczenia.

  Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

  Obsługa bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE ZUS. Profil możesz założyć m.in. przy pomocy profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej.

 • Jeśli masz dziecko w wieku do 18 roku życia i pobierałeś(-aś) na nie świadczenie wychowawcze 500+ lub dodatek wychowawczy między 18.07.2020 r. a 31.12.2021 r.

 • Opiekunowie prawni dzieci w wieku do 18 roku życia, którzy pobierali na nie świadczenie wychowawcze 500+ lub dodatek wychowawczy między 18.07.2020 r. a 31.12.2021 r.

 • Nie musisz składać wniosku, aby aktywować bon. Polski Bon Turystyczny pojawi się automatycznie na profilu PUE ZUS rodzica lub opiekuna, który pobiera świadczenie 500+. Zobacz instrukcję, jak pobrać i aktywować bon krok po koku.

  Jeśli spełniasz warunki, aby otrzymać bon, ale na profilu PUE ZUS (w zakładce Ogólny) nie ma zakładki Polski Bon Turystyczny, oznacza to, że bon nie został przyznany automatycznie. W takiej sytuacji złóż wniosek o to świadczenie do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). POT wyda w tej sprawie rozstrzygnięcie.

  Na PUE ZUS, w zakładce Ogólny, w panelu bocznym znajduje się osobna pozycja dla osób, które korzystają z bonu oraz osobna pozycja dla podmiotów turystycznych.

  Bon możesz aktywować na PUE ZUS w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych:

  • adres e-mail i
  • numer telefonu komórkowego.

  Jeśli masz dziecko z niepełnosprawnością i chcesz uzyskać dodatkowe świadczenie, możesz na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

 • Aby zapłacic bonem:

  1. Zaloguj się na swój profil na platformie PUE ZUS.
  2. Po zalogowaniu zobaczysz numer bonu.
  3. Na stronie POT znajdziesz listę podmiotów, które realizują bony.
  4. Przy opłacie za nocleg lub imprezę turystyczną koniecznie podaj informację, że chcesz skorzystać z bonu turystycznego.
  5. Gdy podasz numer bonu, na wskazany w PUE ZUS numer telefonu lub adres poczty elektronicznej, dostaniesz kod do potwierdzenia użycia bonu (będzie działać na podobnej zasadzie, jak płatność blik). 
  6. Bon działa na zasadzie portmonetki – korzystać z niego można wielokrotnie, do wyczerpania puli środków. 
  7. Bon jest dla opiekuna prawnego dziecka, który:
  • w dniu wejścia w życie ustawy był uprawniony do pobierania 500+ na to dziecko,
  • nabył prawo do pobierania 500+ do końca 2021 roku,
  • pracuje zagranicą i pobiera tam wsparcie podobne do 500+, a wojewoda wydał decyzję o odmowie prawa do świadczenia wychowawczego w postaci dodatku dyferencyjnego.
 • 500 zł wielokrotnej płatności aż do wyczerpania tej kwoty.

  Zapłacisz  m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski.

 • Uruchomiona została specjalna infolinia, która wspiera zarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej. Prowadzi ją Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Infolina Polskiego Bonu Turystycznego: 22 11 22 111 oraz e-mail: bon@zus.pl

  Lista podmiotów, które realizują bony

  Informacje o bonie turystycznym

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 14:42

Instytucja odpowiedzialna za usługę: Polska Organizacja Turystyczna

Instytucja odpowiedzialna za dokument: Ministerstwo Rozwoju

{"register":{"columns":[]}}