W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Polski Bon Turystyczny - dla dziecka

Wsparcie finansowe polskich rodzin w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną przez pandemię COVID - 19.
 

Informacje:

Za pomocą bonu możesz płacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski. Bon jest ważny do 30 września 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

 • Głównym celem programu jest poprawa jakości życia, zwiększenie poziomu aktywności turystycznej społeczeństwa, zmiana preferencji spędzania czasu wolnego przez społeczeństwo.

  Polski Bon Turystyczny stanowi realne wsparcie dla polskich rodzin w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19.  

  Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na każde dziecko do 18 roku życia, w tym dzieci niepełnosprawne.

  Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

  Obsługa bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE ZUS. Profil możesz założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

 • Jeżeli masz dziecko w wieku do 18 roku życia.

  Bon turystyczny będzie ważny do 30 września 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

 • Opiekunowie prawni dzieci w wieku do 18 roku życia.

 • Prawo do bonu ustala Polska Organizacja Turystyczna (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT będzie wyjaśniała sprawy związane z uprawnieniami do bonu oraz z uprawnieniami podmiotów turystycznych.

  Obsługa bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE ZUS. Profil możesz założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

  Na PUE, w roli „Ogólne”, w panelu bocznym znajduje się osobna zakładka dla osób korzystających z bonu oraz osobna zakładka dla podmiotów turystycznych.

  Bon możesz aktywować na PUE ZUS w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych:

  • adres e-mail i
  • numer telefonu komórkowego.

  Jeśli masz dziecko z niepełnosprawnością i chcesz uzyskać dodatkowe świadczenie, możesz na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

  1. Konieczne jest posiadanie profilu na platformie PUE ZUS.
  2. Wygenerowany numer bonu zobaczysz po zalogowaniu się na PUE ZUS.
  3. Na stronie POT jest lista podmiotów, które realizują bony.
  4. Przy opłacie za nocleg/imprezę turystyczna koniecznie podaj informację, że chcesz skorzystać z bonu turystycznego.
  5. Gdy podasz numer bonu dostaniesz, na wskazany w PUE ZUS numer telefonu lub adres poczty elektronicznej, kod do potwierdzenia użycia bonu (będzie działać na podobnej zasadzie, jak płatność blik). 
  6. Bon działa na zasadzie portmonetki – korzystać z niego można wielokrotnie, do wyczerpania puli środków. 
  7. Bon jest dla dziecka, które:
  • w dniu wejścia w życie ustawy byłoy uprawnione do pobierania 500+,
  • nabędzie prawo do pobierania 500+ do końca 2021 roku,
  • którego opiekunowie prawni pracują zagranicą i pobierają tam wsparcie podobne do 500+, a w dniu wejścia ustawy w życie nie miały ukończonych 18 lat.
 • 500 zł wielokrotnej płatności aż do wyczerpania tej kwoty.

  Bonem możesz zapłacić  m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski.

 • Uruchomiona została specjalna infolinia, która wspiera zarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej. Prowadzi ją Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Infolina Polskiego Bonu Turystycznego: 22 11 22 111 oraz e-mail: bon@zus.pl

  Lista podmiotów, które realizują bony

  Informacje o bonie turystycznym

   

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 16:19

Instytucja odpowiedzialna za usługę: Polska Organizacja Turystyczna

Instytucja odpowiedzialna za dokument: Ministerstwo Rozwoju

{"register":{"columns":[]}}