W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Przedłużenie terminu dobrowolnego powrotu

Twoja decyzja o zobowiązaniu do powrotu w związku z obecnymi ograniczeniami ulega wydłużeniu.

Informacje:

Rozwiązanie umożliwia cudzoziemcowi, który jest obywatelem państwa trzeciego realizację skonkretyzowanego w decyzji administracyjnej o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu (art. 315 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach; Dz. U. z 2020 r., poz. 35) obowiązku wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen w terminie wynoszącym od 15 do 30 dni, bez narażania się na przymusowe wykonanie decyzji przez organ Straży Granicznej. W obecnych warunkach, charakteryzujących się dużymi ograniczeniami w przemieszczaniu się przez granice państwa sąsiadujących oraz zawieszeniem międzynarodowych połączeń lotniczych, realizacja tego skonkretyzowanego obowiązku w wielu przypadkach nie jest możliwa. 
Unika się dzięki temu:

  • niepotrzebnych kosztów i wysiłku administracyjnego po stronie Straży Granicznej, która musi realizować wiele innych zadań, 
  • dodatkowych obciążeń po stronie cudzoziemców, którzy nie będą obowiązani do zwrotu kosztów związanych z wydaniem i wykonaniem decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu (art. 336 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach), 
  • niezasadnych utrudnień w ubieganiu się przez cudzoziemców o cofnięcie zakazu ponownego wjazdu (a contrario art. 320 ust. 1 pkt 1 ustawy o cudzoziemcach – dobrowolne wykonanie decyzji stanowi podstawowy warunek dopuszczalności cofnięcia zakazu ponownego wjazdu).
     

  • Cudzoziemcy, którzy na mocy decyzji o zobowiązaniu do powrotu są obowiązani do wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen w terminie określonym w tej decyzji, tj. w terminie dobrowolnego powrotu, i upływ tego terminu nastąpiłby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. 

  • Rozwiązanie nie wiąże się z żadnymi kosztami.

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 18:41

{"register":{"columns":[]}}