W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uzyskaj umorzenie odsetek za składki na ubezpieczenie społeczne opłacone z opóźnieniem

Możesz starać się o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne za okres od stycznia 2020 r. Złóż wniosek w ZUS.

Złóż wniosek

Informacje:

Rozwiązanie przewiduje możliwość odstąpienia od pobierania odsetek za zwłokę w opłaceniu składek na ubezpieczenie społeczne, gdy składki już zostały opłacone, ale po ustawowym terminie płatności i w związku z tym powstały odsetki.
Nie ma żadnych ograniczeń co do wysokości odsetek, których dotyczy ulga, jednak dotyczy odsetek za zwłokę w opłacaniu składek powstałych za okres od stycznia 2020 r.
Skorzystanie z tej ulgi nie wyklucza możliwości skorzystania z innych form pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej. 
Wniosek należy złożyć w terminie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu.

 • Jeżeli na skutek opóźnienia w opłaceniu składek powstały odsetki za zwłokę, wówczas możesz złożyć wniosek o odstąpienie od ich pobierania. Ddotyczy to należności za okres od stycznia 2020 r. ZUS informuje płatnika składek o odstąpieniu od pobierania odsetek za zwłokę w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku. Jeśli płatnik nie zgadza się z rozstrzygnięciem ZUS, może złożyć wniosek do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wystarczy, że złoży pismo w tej sprawie do placówki ZUS. Ma na to 7 dni od dnia otrzymania od ZUS odpowiedzi na złożony wniosek.

 • Wszyscy płatnicy składek. Nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa.

 • Wniosek o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (RDO). 

 • Aby uzyskać odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę dla należności za okres od stycznia 2020 r. musisz opłacić należność główną i złożyć wniosek o odstąpienie od odsetek, czyli wniosek RDO. Wniosek o ulgę możesz przekazać:

  • Drogą elektroniczną przez PUE ZUS – wniosek na PUE ZUS  będzie wkrótce dostępny. 
  • Drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl – wniosek na PUE ZUS  będzie wkrótce dostępny. 
  • Za pośrednictwem poczty.
  • Osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).
 • Zwolnienie z konieczności zapłacenia odsetek za zwłokę w opłaceniu należności za składki na ubezpieczenie społeczne.

 • Informacje dodatkowe możesz uzyskać:

  • w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00-15.00 pod numerami telefonów: 22 290 87 02 lub 22 290 87 03
  • w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00-18.00 pod numerem ogólnopolskiej infolinii: 22 560 16 00 – wybierz „0" (połączysz się z konsultantem Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, następnie wybierz temat rozmowy „7", czyli wsparcie dla przedsiębiorców).

  Sprawdź też informacje na stronie ZUS

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 12:45

Instytucja odpowiedzialna za usługę: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

{"register":{"columns":[]}}