W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Złóż wniosek o zmianę decyzji w zakresie wysokości dodatku weterana poszkodowanego

Jesteś weteranem poszkodowanym, który posiada ustalony w przedziale od 1% do 9% uszczerbek na zdrowiu? Uszczerbek na zdrowiu powstał na skutek: wypadku (pozostającego w związku z działaniami poza granicami państwa) lub choroby (nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych w ramach działań poza granicami państwa) i dlatego przyznano Ci świadczenie odszkodowawcze?
Złóż wniosek o zmianę decyzji w zakresie wysokości dodatku weterana poszkodowanego. Sprawdź, jak to zrobić.

Informacje:

 • Każdy, kto spełnia 2 poniższe warunki:

  1. posiada status weterana poszkodowanego, przyznany decyzją Ministra Obrony Narodowej wydaną przed dniem 11 października 2019 r.
  2. posiada ustalony procent uszczerbku na zdrowiu, który powstał na skutek: wypadku (pozostającego w związku z działaniami poza granicami państwa) lub choroby (nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych w ramach działań poza granicami państwa) i dlatego przyznano mu świadczenia odszkodowawcze w przedziale od 1% do 9% uszczerbku.
    
  1. Pobierz i wypełnij Wniosek o zmianę decyzji w zakresie wysokości dodatku weterana poszkodowanego.
  2. Zanieś wniosek osobiście do Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) albo wyślij go pocztą. Adres znajdziesz w sekcji Gdzie składasz wniosek.
  3. Czekaj na decyzję MON. Szczegóły znajdziesz w sekcji Ile będziesz czekać.
 • W dowolnym momencie od dnia wejścia w życie przepisów, które regulują powyższą procedurę, czyli od dnia 11 października 2019 r.

 • W Ministerstwie Obrony Narodowej:

  Ministerstwo Obrony Narodowej
  Al. Niepodległości 218
  00-911 Warszawa
   

 • Usługa jest bezpłatna.

 • Do miesiąca od złożenia prawidłowo uzupełnionego wniosku MON wyda decyzję o zmianie decyzji przyznającej status weterana poszkodowanego w zakresie wysokości dodatku weterana poszkodowanego. 
  Prawo do dodatku weterana poszkodowanego w wysokości określonej w ww. decyzji przysługuje w odniesieniu do weteranów poszkodowanych pobierających emeryturę lub rentę inwalidzką, którym przyznano dodatek weterana poszkodowanego w wysokości 5% podstawy wymiaru, od pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia uprawomocnienia się decyzji przyznającej dodatek.
  Warunkiem uzyskania prawa do dodatku weterana poszkodowanego w wysokości określonej w decyzji w ww. terminie jest złożenie do organu emerytalno-rentowego wniosku o wypłatę dodatku weterana poszkodowanego w zmienionej wysokości w terminie 3 miesięcy od dnia wydania decyzji przyznającej dodatek.
  Złożenie wniosku po upływie ww. terminu, powoduje, że prawo do dodatku weterana poszkodowanego, w wysokości określonej w decyzji, przysługuje od miesiąca złożenia tego wniosku.

 • Dzięki zmianie decyzji przyznającej status weterana poszkodowanego w zakresie wysokości dodatku weterana poszkodowanego uzyskasz prawo do:

  • dodatku weterana poszkodowanego (jeśli pobierasz emeryturę lub rentę inwalidzką) w wysokości 5% podstawy wymiaru (podstawę wymiaru dodatku weterana poszkodowanego stanowi najniższa emerytura). 
  • Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz.U. z 2019 r. poz. 1569 z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1726).
    

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 14:12

Instytucja odpowiedzialna za usługę: Ministerstwo Obrony Narodowej

{"register":{"columns":[]}}