W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kwestie etyczne i bezpieczeństwa w programie Horyzont Europa

15.04.2024

Zachęcamy do zapoznania się w przygotowaną przez HPC Polska Centralna, krótką informacja dot. kwestii etycznych i bezpieczeństwa w Horyzoncie Europa.

Etyka

Realizacja projektów z programu Horyzont Europa (HE) jest powiązana z kwestiami etycznymi w licznych aspektach, które nie ograniczają się jedynie do takich spraw jak prowadzenie eksperymentów na zwierzętach, przestrzeganie prywatności czy ochrona danych. 

Badania finansowane przez UE muszą być zgodne z zasadami etycznymi i obowiązującym prawem krajowym, unijnym i międzynarodowym, w tym z Kartą Praw Podstawowych UE oraz Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności wraz z jej protokołami uzupełniającymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na zasadę proporcjonalności, prawo do prywatności, prawo do ochrony danych osobowych, prawo do nienaruszalności cielesnej i psychicznej, prawo do niedyskryminacji, ochronę środowiska naturalnego i zdrowia ludzi.

W związku z powyższym już na etapie aplikowania wnioskodawcy dokonują samooceny etycznej (ethics self-assessment), natomiast przed podpisaniem umowy grantowej niezależni eksperci ds. etyki przeprowadzają wstępną ocenę etyczną (ethics screening) oraz, w razie potrzeby, weryfikację etyczną projektu (ethics assessment).

Regulacje i wyjaśnienia dotyczące etyki w programie HE znajdują się w Rozporządzeniu UE 2021/695 ustanawiającym program Horyzont Europa (art. 19) oraz w Umowie grantowej (art. 14 i załącznik 5).

Działania podejmowane w projekcie HE muszą być też zgodne z przepisami bezpieczeństwa, unijnymi i krajowymi. Wnioskodawcy wypełniają formularz dotyczący bezpieczeństwa (security self-assessment), który odnosi się do informacji niejawnych, niewłaściwego wykorzystania wyników i innych kwestii.

Regulacje i wyjaśnienia dotyczące bezpieczeństwa w programie HE znajdują się w Rozporządzeniu UE 2021/695 ustanawiającym program Horyzont Europa (art. 20) oraz w Umowie grantowej (art. 13 i załącznik 5).

Kwestie etyczne i bezpieczeństwa są istotnym elementem zarówno na etapie wnioskowania jak i realizacji projektów Horyzontu Europa. Zachęcamy zatem do korzystania z wiedzy i doświadczenia Ekspertów HPK Polska Centralna, którzy specjalizują się w tym zagadnieniu.

{"register":{"columns":[]}}