W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Horyzont Europa: przedłużone terminy składania wniosków o granty ERC i nadchodzące szkolenie HPK Polska Wschodnia

06.11.2023

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) przedłużyła o tydzień terminy składania wniosków do zbliżających się konkursów! 21.11.2023 odbędzie się szkolenie online o grantach ERC, z udziałem ekspertek i laureata grantu ERC organizowane przez Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Wschodnia. Zapraszamy!

aktualności

Granty ERC to jedne z najważniejszych i najbardziej konkurencyjnych źródeł finansowania badań naukowych w Europie. ERC to agencja finansująca badania naukowe, która powstała w ramach 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej w 2007 r. Jej głównym celem jest wspieranie wybitnych badaczy w Europie poprzez przyznawanie grantów na projekty badawcze. ERC działa niezależnie od krajowych rządów i instytucji, co umożliwia skoncentrowanie się na wspieraniu najlepszych naukowców bez względu na narodowość czy instytucję macierzystą.

Granty ERC są przyznawane naukowcom na różnych etapach ich kariery, począwszy od początkujących badaczy (Starting Grants), poprzez bardziej zaawansowanych naukowców, którzy chcą rozwijać swoje badania i zyskać większą niezależność (Consolidator Grants), aż do doświadczonych badaczy - liderów naukowych (Advanced Grants). Zespoły naukowe złożone z kilku wiodących wybitnych naukowców finansuje Synergy Grant, a Proof of Concept Grant wspiera komercjalizację i przenoszenie wyników badań na rynek poprzez finansowanie działań mających na celu opracowanie prototypów i testowanie pomysłów na produkty lub usługi.

Finansowanie grantów ERC wynosi od 1,5 mln euro (Starting Grant) aż do 10 mln euro (Synergy Grant) na średnio 5 lat. Budżet jest przeznaczony na pokrycie kosztów związanych z badaniami, zatrudnieniem personelu, amortyzacją aparatury, szkoleniami, zleceniami zewnętrznymi, publikacją i rozpowszechnieniem wyników badań naukowych, kosztami pośrednimi instytucji goszczącej oraz innymi niezbędnymi do realizacji projektu wydatkami. Granty ERC finansują badania ze wszystkich dziedzin, mogą to być zarówno badania podstawowe jak i stosowane. Liczą się przede wszystkim pionierskie pomysły. Projekty są realizowane w instytucji goszczącej mającej siedzibę w kraju Unii Europejskiej lub krajów stowarzyszonych z programem Horyzont Europa. Może to być również instytucja macierzysta naukowca.

Granty ERC odgrywają kluczową rolę w rozwoju nauki i innowacji w Europie. Jedynym kryterium oceny wniosków jest doskonałość naukowa. Wspierając innowacyjne projekty badawcze, granty ERC często prowadzą do przełomowych odkryć naukowych, które mają wpływ na wiele dziedzin. Laureaci grantów ERC otrzymali później w sumie 15 nagród Nobla.

Najbliższe konkursy na projekty:

Starting Grant ERC: dla naukowców od 2 do 7* lat po doktoracie. Deadline: 7.11.2023

Synergy Grant: dla 2-4 liderów i ich zespołów badawczych, z różnych, uzupełniających się dziedzin, którzy mają na celu rozwiązać ambitne problemy naukowe. Deadline: 15.11.2023

Consolidator Grant: dla naukowców od 7 do 12* lat po doktoracie. Deadline: 12.12.2023

Proof of Concept Grant: dla laureatów pozostałych grantów ERC. Deadline: 14.03 i 17.09.2024

Advanced Grant: dla doświadczonych badaczy, o uznanym dorobku naukowym. Deadline: 29.08.2024.

*terminy mogą ulec przedłużeniu ze względu na szczególne okoliczności: urodzenie i opiekę nad dzieckiem, długą chorobę, praktykę kliniczną, służbę wojskową, etc.

Łączny budżet najbliższych konkursów opiewa na kwotę 2193 mln euro. Sfinansowanych w ramach niego zostanie w sumie około 1154 projektów. Od 2021 r., początku Programu Horyzont Europa, granty ERC zdobyło 30 polskich naukowców.

Już 21 listopada odbędzie się szkolenie online organizowane przez Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Wschodnia na temat grantów ERC. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się ekspertki HPK i Krajowego Punktu Kontaktowego oraz gość specjalny – laureat grantu ERC. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną idea i schemat grantów ERC, aktualne konkursy, wymagania formalne, statystyki, ale także praktyczne aspekty przygotowania wniosku, czyli na co zwrócić uwagę przygotowując wniosek do ERC. Będzie również można wziąć udział w dyskusji - sesji pytań i odpowiedzi z ekspertkami i laureatem grantu ERC.

Po więcej informacji, agendę i możliwość rejestracji zapraszamy do śledzenia strony www i Facebooka HPK Polska Wschodnia.

{"register":{"columns":[]}}