W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NOWY EIC 2024 PROGRAM PRACY JUŻ DOSTĘPNY!

18.12.2023

Nowy Program Pracy European Innovation Council na rok 2024 jest już dostępny. Rok 2024 przyniesie mniejszy budżet na program (nie 1,6 mld euro a 1,2 mld), wprowadzenie na szeroką skalę finansowania lump sum, rewizję dotychczasowych przepisów dotyczących własności intelektualnej i bardziej rygorystyczny proces selekcji.

eic

EIC to program, którego celem jest pomoc start-upom z branży zaawansowanych technologii wysokiego ryzyka w zwiększaniu ich skali i komercjalizacji. Jego start był trudny, gdy wystartował w 2021 r., po trzyletniej fazie pilotażowej.  Chociaż programy Pathfinder i Transition okazały się sukcesem, zajęło trochę czasu, zanim Accelerator wkroczył na właściwe tory i zaczął przekazywać fundusze europejskim start-upom. Teraz, gdy program jest już gotowy i działa, EIC wprowadza następujące zmiany w celu ulepszenia programu:

1. Finansowanie lump sum – (nie dotyczy to Pathfinder Open) które jest wynikiem nacisków by procedura przyznawania środków była mniej biurokratyczna. Beneficjenci grantów nie będą już musieli rozliczać się ze swoich wydatków w miarę postępu projektu. Zamiast tego wnioskodawcy będą musieli z wyprzedzeniem określić budżet. Zniesie to wymogi w zakresie sprawozdawczości finansowej dla beneficjentów. Start-upy mogą mieć jednak trudności z ustaleniem z wyprzedzeniem budżetów, a następnie spełnieniem oczekiwań. Jednak  nowe podejście może lepiej odpowiadać sposobowi działania prywatnych inwestorów. Nie oczekują oni raportów o rzeczywistych kosztach, ale raczej szacunków dotyczących kamieni milowych oraz kosztów pakietów zadań, personelu i innych wydatków.

2. Bardziej solidny proces selekcji - aby przejść przez pierwszy etap procesu, firmy będą teraz potrzebować trzech z czterech zdalnych oceniających, którzy dadzą zielone światło, a nie dwóch. Spowoduje to wyeliminowanie większej liczby wniosków na wczesnych etapach, co spowoduje mniejsze obciążenie osób oceniających na drugim etapie.

Kolejna nowa zasada ograniczy firmy do trzech prób ubiegania się o dofinansowanie. Wcześniej firmy musiały odczekać 12 miesięcy po dwóch nieudanych aplikacjach. Teraz, po trzech niepowodzeniach na którymkolwiek etapie procesu aplikacyjnego, wnioskodawca nie może ponownie ubiegać się o EIC w ramach programu Horyzont Europa.

3. Niższy budżet - w budżecie na 2024 r. przewidziano kwotę 1,2 mld euro, w porównaniu z 1,6 mld euro w 2023 r. Z kwoty 1,2 miliarda euro 675 milionów euro trafi do Akceleratora EIC. Z tego 405 mln euro przeznaczono na inwestycje kapitałowe, a 270 mln euro na finansowanie grantów. Kolejne 180 mln euro przeznaczone jest na kontynuację inwestycji w spółki z poprzednich rund. Szacuje się, że każda firma otrzyma grant w wysokości do 2,5 mln euro i kapitał własny do 15 mln euro oraz, że finansowanie otrzyma 108 start-upów, w porównaniu z 223 w 2022 roku. Program EIC Pathfinder na rzecz przełomowych badań dysponuje w 2024 roku budżetem w wysokości 256 mln euro, który ma zostać przekazany w postaci grantów o wartości do 4 mln euro.

4. Większe uprawnienia dla grantów Transition - granty te, umożliwiające naukowcom przeniesienie wyników badań do komercjalizacji, będą teraz dostępne dla byłych odbiorców finansowania wspólnych projektów w ramach programu Horyzont Europa. Wcześniej granty były dostępne wyłącznie dla poprzednich beneficjentów projektów Proof of Concept Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, EIC Pathfinder i Europejskiego Funduszu Obronnego.

5. Aktualizacja szczegółowych przepisów dotyczących własności intelektualnej w celu wzmocnienia pozycji biur transferu technologii, zgodnie z zaleceniami Rady EIC.

6. Wprowadzenie spotkań konsensusowych w sprawie wniosków o Akcelerator EIC by poprawić solidność procesu oceny.

7. Elastyczność Funduszu EIC w zakresie zwiększania lub opóźniania inwestycji w wybranych spółkach, aby lepiej reagować na ich potrzeby i rozwój rynku.

8. Restrukturyzacja Funduszu EIC - Komisja przekazała jego udziały Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu, zachowując jednocześnie kontrolę nad polityką inwestycyjną Funduszu. Umożliwi to Funduszowi EIC większą elastyczność w zarządzaniu portfelem inwestycji, który obejmuje już ponad 500 najbardziej obiecujących europejskich start-upów i przedsiębiorstw o wysokim wzroście.

 

Znamy też nowe daty konkursów:

- EIC Transition – aplikacje do 18 września 2024 roku

- EIC Pathfinder Open 2024 – aplikacje do 7 marca 2024 roku

- EIC Pathfinder Challenges 2024 – aplikacje do 16 października 2024 roku

- EIC Accelerator Open i Challenges 2024 – I wniosek w dowolnym terminie; długi wniosek do 13 marca 2024 roku i do 3 października 2024 roku

 

Żródła:

https://eic.ec.europa.eu/eic-2024-work-programme_en

https://sciencebusiness.net/news/european-innovation-council/european-innovation-council-line-changes-next-year

{"register":{"columns":[]}}