W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strategiczny Plan na ostatnie lata Horyzontu Europa

27.03.2024

Strategiczny Plan na ostatnie lata Horyzontu Europa

Komisja Europejska opublikowała 20 marca 2024 roku nowy strategiczny plan na lata 2025-2027, czyli na ostatnie lata funkcjonowania Horyzontu Europa. W planie określono 3 kierunki strategiczne inwestycji w badania i innowacje:

  • Zielona transformacja
  • Transformacja cyfrowa
  • Bardziej odporna, konkurencyjna, integracyjna i demokratyczna Europa

Kluczowe elementu planu:

  1. Trzy kluczowe kierunki strategiczne działań w zakresie badań naukowych i innowacji w ramach programu „Horyzont Europa” na lata 2025–2027:
  • Zielona transformacja - działania w zakresie badań i innowacji muszą wspierać Europę, aby do 2050 r. stała się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu oraz aby stawić czoła utracie i zanieczyszczeniu różnorodności biologicznej. Co najmniej 35% środków programu Horyzont Europa ma zostać wydane na działania w dziedzinie klimatu, a 10% w latach 2025–2027 na działania na rzecz różnorodności biologicznej.
  • Transformacja cyfrowa: badania wspierające transformację cyfrową mają kluczowe znaczenie dla konkurencyjności Europy i otwartej strategicznej autonomii, a także dla ustalenia standardów skupionych na człowieku. Ma to również kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zielonej transformacji. W latach 2021–2027 uzgodniono, że w ramach programu Horyzont Europa zainwestuje się co najmniej 13 mld EUR w podstawowe technologie cyfrowe.
  • Bardziej odporna, konkurencyjna, integracyjna i demokratyczna Europa: europejskie prawa społeczne oraz wartości i zasady demokratyczne wymagają mocnego fundamentu, aby można je było promować na całym świecie. Działania badawcze w ramach programu Horyzont Europa pomogą w stworzeniu tych podstaw. Obejmują one badania nad bezpieczeństwem cywilnym, sprawiedliwym i przyjaznym dla środowiska modelem gospodarczym, zdrowiem i dobrostanem oraz uczestnictwem w demokracji.
  1. Opis 32 oczekiwanych skutków działań badawczo-innowacyjnych w programie Horyzont Europa w latach 2025–2027 podzielonych na klastry
  2. New European Bauhaus Facility - to pionierski ruch zwracający szczególną uwagę na środowisko zbudowane, skupiające wszystkie rodzaje zainteresowanych stron (ogół społeczeństwa, uniwersytety, instytuty badawcze, gminy, władze krajowe i regionalne, architekci, artyści, społeczności i przedsiębiorstwa) by promować innowacje transformacyjne wspierające Zielony Ład. Skoncentruje się na 3 elementach badań naukowych i innowacji: podejście o obiegu zamkniętym i regeneracyjne dla ekosystemu budowlanego, łączenie zielonej transformacji, włączenia społecznego i demokracji lokalnej, innowacyjne finansowanie i modele finansowania w środowisku zabudowanym
  3. Dziewięć nowych współprogramowanych i współfinansowanych partnerstw europejskich

Do chwili obecnej na rzecz partnerstw europejskich przeznaczono ponad 65 miliardów euro: 24,8 miliarda euro w ramach programu Horyzont Europa i 35,6 miliarda euro od partnerów spoza UE. Ponad 65% całkowitej kwoty zostało przekazane przez partnerów z sektora prywatnego.

W ramach drugiego planu strategicznego zidentyfikowano następujące partnerstwa:

Współfinansowane partnerstwa europejskie:

  • Zdrowie mózgu
  • Lasy i leśnictwo na rzecz zrównoważonej przyszłości
  • Surowce na rzecz transformacji ekologicznej i cyfrowej
  • Odporne dziedzictwo kulturowe
  • Transformacje społeczne i odporność

Współprogramowe partnerstwa europejskie:

  • Innowacyjne materiały dla UE
  • Fotowoltaika słoneczna
  • Tekstylia przyszłości
  • Wirtualne światy
  1. Misje UE oraz przegląd osiągnięć pierwszych lat

W latach 2025–2027 zostanie włożone więcej pracy, aby zapewnić pomyślne przejście misji z fazy początkowej do fazy wywarcia wpływu. Po pierwsze, wzmocnione i lepiej skoordynowane zarządzanie administracyjne umożliwi skuteczność misji. Inwestycje w programie Horyzont Europa pomogą wzmocnić wspólne funkcje wsparcia dla wszystkich obecnych i przyszłych misji UE, tak by ułatwić dostęp do zasobów i działań umożliwiających osiągnięcie celów misji. Po drugie, uruchomiony zostanie szerszy wachlarz instrumentów, w tym partnerstwa publiczno-prywatne i zamówienia publiczne na innowacje.

  1. Podejście programu Horyzont Europa do współpracy międzynarodowej, podkreślające znaczenie otwartości przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa badań

Współpraca międzynarodowa będzie w dalszym ciągu opierać się na różnorodnych, uzupełniających się podejściach: dalsze umowy o stowarzyszeniu z kwalifikującymi się krajami trzecimi (tj. spoza UE), wspólne inicjatywy w zakresie badań i innowacji, międzynarodowa mobilność i współpraca w zakresie badań pionierskich oraz wsparcie przepływu mózgów i internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw w UE, udział UE i przywództwo w sojuszach wielostronnych, dialogi polityczne z krajami i regionami spoza UE, dialogi polityczne z krajami stowarzyszonymi w sąsiedztwie UE, wykorzystanie działań dyplomacji naukowej do stawienia czoła wyzwaniom geopolitycznym w podzielonym, wielobiegunowym świecie.

Poprawa bezpieczeństwa badań naukowych ma kluczowe znaczenie dla ochrony otwartej strategicznej autonomii. Przyczyniają się do tego następujące środki w ramach Horyzontu Europa:

  • Rozporządzenie w sprawie programu Horyzont Europa przewiduje możliwość ograniczenia uczestnictwa w celu ochrony strategicznych aktywów, interesów, autonomii lub bezpieczeństwa UE (art. 22 ust. 5).
  • Wszystkie działania finansowane w ramach programu Horyzont Europa muszą spełniać obowiązujące zasady bezpieczeństwa, w szczególności przepisy dotyczące ochrony informacji niejawnych przed nieuprawnionym ujawnieniem (art. 20). W tym celu można przeprowadzić ocenę bezpieczeństwa by ustalić, czy wnioski badawcze stwarzają problemy w zakresie bezpieczeństwa.
  • W odniesieniu do wyników projektów finansowanych w programie Horyzont Europa Komisja lub inne organy finansujące mogą sprzeciwić się przeniesieniu własności lub przyznaniu wyłącznej licencji podmiotom mającym siedzibę w niestowarzyszonym państwie spoza UE. Ma to zastosowanie do 4 lat po zakończeniu działania, jeżeli przekazanie jest „niezgodne z interesami Unii” (art. 40 ust. 4).
  1. Wytyczne dotyczące konkretnych, przekrojowych kwestii, takich jak kluczowe technologie, tj. sztuczna inteligencja (AI), równowaga badań naukowych i innowacji, integracja nauk społecznych i humanistycznych oraz rozpowszechnianie i wykorzystywanie wyników. Specjalna sekcja poświęcona synergii zawiera wytyczne dotyczące wspierania synergii z innymi unijnymi i krajowymi programami finansowania.

Programy prac Horyzont Europa na lata 2025–2027 zostaną opracowane tak, aby zapewniać zrównoważone wsparcie dla działań o różnym stopniu dojrzałości i gotowości technologicznej, począwszy od badań generujących wiedzę i badań na wczesnym etapie po innowacje, demonstracje i działania związane z pierwszym wdrożeniem. Wspólne projekty badawcze o niskim poziomie gotowości technologicznej i niskim poziomie dojrzałości są również kluczowe dla uzyskania bardziej skutecznych i innowacyjnych wyników i zostaną wzmocnione w filarze II. Celem programów prac Horyzont Europa na lata 2025–2027 i ich wsparcia dla działań międzyrządowych, takich jak COST i EUREKA, będzie zapewnienie większej liczby możliwości wspólnych działań generujących wiedzę.

SSH ma fundamentalne znaczenie dla torowania drogi do współpracy interdyscyplinarnej, opartej na wiedzy z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM), przy jednoczesnym zachowaniu skupienia na człowieku. Należy przetestować oryginalne podejścia, aby wspierać absorpcję umiejętności interdyscyplinarnych w przyszłości, począwszy od edukacji podstawowej, która sprzyja wiedzy krytycznej i otwartemu podejściu, po szkolenie zawodowe i podwyższanie kwalifikacji siły roboczej. Skuteczna integracja SSH ze wszystkimi klastrami, w tym wszystkimi misjami i partnerstwami, jest kluczową zasadą programu. SSH stanowią kluczowy element badań naukowych i innowacji, szczególnie w przypadku bliźniaczej transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz zmian demograficznych. Odzwierciedla się to poprzez oznaczanie konkretnych tematów i zwracanie się o ocenę ich wpływu społecznego. SSH zostanie włączone do takich projektów, od ich opracowania po wybór i ocenę przez ewaluatorów posiadających wyraźną wiedzę specjalistyczną w dziedzinie SSH.

Podjęte zostaną wysiłki, aby umożliwić MŚP czerpanie korzyści z tematów KET (Key enabling technologies). KET mają również potencjał w zakresie tworzenia przyszłych miejsc pracy dla Europejczyków. Ponadto sztuczna inteligencja i bezpieczeństwo cyfrowe, łączność oraz dobre ramy prawne i gospodarcze mają wpływ na wszystkie części społeczeństwa, co ma konsekwencje dla badań naukowych i innowacji. Szczególna uwaga zostanie również zwrócona na odpowiedzialne wykorzystanie potencjału technologii sztucznej inteligencji by zwiększyć produktywność sektora badawczego i utrzymanie UE jako głównego światowego gracza naukowego. Wszystkie klastry będą opracowywać i stosować kluczowe i powstające technologie prorozwojowe w ramach wspólnej strategii promowania wiodącej pozycji UE w przemyśle i społeczeństwie.

Równość płci jest przekrojowym priorytetem programu „Horyzont Europa” i dotyczy wszystkich części programu. Działania będą miały na celu wyeliminowanie nierówności płci i krzyżujących się nierówności społecznych – w tym ze względu na wiek, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne lub rasowe oraz tożsamość LGBTIQ - we wszystkich systemach badań naukowych i innowacji, w tym poprzez zajęcie się nieświadomymi uprzedzeniami, stereotypami i systemowymi barierami strukturalnymi. Włączanie wymiaru płci do treści dotyczących badań naukowych i innowacji będzie nadal domyślnym wymogiem w całym programie, chyba że w temacie wskazano inaczej lub wnioskodawcy będą w stanie należycie uzasadnić jego nieistotność.

Horyzont Europa będzie w dalszym ciągu promować Europejski kodeks postępowania w zakresie rzetelności badawczej, wprowadzając wymóg pełnego przestrzegania zasad etycznych, praw podstawowych i obowiązującego prawodawstwa, a także włączając podejście „etyka od samego początku” do wszystkich odpowiednich działań w ramach programu Horyzont Europa. Aby zapobiec dumpingowi etycznemu, program Horyzont Europa nie będzie finansował praktyk, które naruszałyby przepisy UE, nawet w przypadku ich wdrożenia poza UE. Horyzont Europa będzie w dalszym ciągu odgrywać wiodącą rolę w uwzględnianiu etycznego wymiaru nowych i powstających technologii oraz ich potencjalnego wpływu społecznego, a także ich wpływ na planetę, ekosystemy i warunki życia kolejnych pokoleń. Działania będą obejmować promowanie niezbędnego dialogu społecznego.

Upowszechnianie i wykorzystanie wyników badań (Dissemination&Exploitation) mają kluczowe znaczenie dla wspierania przekładania wyników na wiedzę, towary i usługi o wartości gospodarczej i społecznej. Aby zwiększyć waloryzację wiedzy w Unii Rada przyjęła zalecenie w sprawie zasad przewodnich dotyczących waloryzacji wiedzy, żeby zapewnić wspólne ramy polityki w Unii i pomóc państwom członkowskim dostosować ich inicjatywy na rzecz tworzenia wartości w zakresie badań naukowych i innowacji. Te zasady przewodnie wdrożono w kodeksach postępowania, które zawierają wytyczne pomagające badaczom, innowatorom i innym zainteresowanym stronom w poprawie waloryzacji wyników badań naukowych i innowacji. Program Horyzont Europa zapewnia szeroki zakres wskazówek, narzędzi oraz możliwości zachęcania beneficjentów i zapewniania im praktycznego wsparcia w formie zintegrowanych usług w zakresie działań D&E – zarówno w trakcie realizacji projektu, jak i po jego zakończeniu.

Horyzont Europa będzie w dalszym ciągu wspierać otwartą naukę i uwzględniać ją jako złoty standard w zakresie działań badawczo-innowacyjnych. Celem jest podniesienie jakości i wpływu badań naukowych i innowacji, wsparcie rozpowszechniania wiedzy i poprawa zdolności reagowania na globalne wyzwania.

Horyzont Europa promuje innowacje społeczne jako nierozerwalnie związane z innowacjami technologicznymi i innymi formami innowacji.  To zintegrowane podejście do innowacji jest centralnie wspierane przez Europejską Grupę ds. Etyki w Nauce i Nowych Technologiach (EGE), która zapewnia Komisji Europejskiej niezależne doradztwo na wysokim szczeblu w kwestiach, w których kwestie etyczne, społeczne i związane z prawami podstawowymi krzyżują się z rozwojem nauki i nowych technologii.

Zgodnie z porozumieniem międzyinstytucjonalnym w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2021–2027, wykonanie budżetu UE nie może szkodzić celom polityki ochrony środowiska UE. Komisja przeprowadzi kontrolę pod kątem zasady „nie szkodzić” (Do Not Harm principle) w odniesieniu do wszystkich tematów, które mają zostać uwzględnione w programach prac, sprawdzając oczekiwane wyniki i oceniając, w jakim stopniu mogą one wpłynąć na cele polityki ochrony środowiska. Ponadto w ramach procedury oceny etycznej programu Horyzont Europa wnioskodawcy proszeni są o samoocenę aspektów etycznych swoich wniosków, w tym informacji na temat możliwego negatywnego wpływu celów, działań lub wyników projektu na środowisko. Komisja ulepszy wymiar etyki środowiskowej w procedurze oceny etycznej i zapewni zmienione wytyczne wnioskodawcom i ocenom naukowym zgodnie z informacjami zwrotnymi od zainteresowanych stron i poradami ekspertów.

Synergia wymaga ścisłej interakcji pomiędzy dwoma lub większą liczbą programów w celu zwiększenia wpływu poszczególnych działań. W przypadku planu strategicznego pojęcie „synergii” odnosi się do synergii między Horyzontem Europa a innymi odpowiednimi programami/mechanizmami finansowania. Ma ona kluczowe znaczenie dla osiągnięcia większego wpływu wyników badań naukowych i innowacji na wsparcie priorytetów Komisji. Powodzenie programu Horyzont Europa zostanie zwiększone dzięki synergii z innymi programami finansowania UE, takimi jak zdolności demonstracyjne i pilotażowe, szczegółowe programy wdrożeniowe, strategie rozpowszechniania i wykorzystania, transfer i wymiana wiedzy i danych, uzupełniające i skumulowane źródła finansowania oraz towarzyszące środki polityczne.

Cały dokument nowego Planu Strategicznego Horyzontu Europa na lata 2025-2027 jest dostępny do przeczytania tutaj.

{"register":{"columns":[]}}