Powrót

Informacja dla klientów podmiotów wpisanych do Rejestru Działalności w zakresie Walut Wirtualnych

W związku z faktem, że z dniem 1 lipca 2026 r. kończy się okres przejściowy wynikający z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 („MiCA”), Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, działając jako organ właściwy w sprawach Rejestru Działalności w zakresie Walut Wirtualnych, informuje o stanie prawnym obowiązującym od dnia 2 lipca 2026 r.

Zgodnie z przepisami MiCA oraz stanowiskiem Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) po 1 lipca 2026 r. usługi związane z kryptoaktywami mogą być świadczone wyłącznie przez podmioty, które posiadają ważne zezwolenie wydane na podstawie MiCA.

Oznacza to, że ze względu na bezpośrednie stosowanie przepisów MiCA, wpis do rejestru działalności z zakresu walut wirtualnych nie będzie uprawniał do wykonywania działalności w zakresie walut wirtualnych w Polsce czy poza jej granicami.

Co to oznacza dla klientów podmiotów wpisanych do rejestru działalności z zakresu walut wirtualnych świadczących usługi w zakresie walut wirtualnych?

W przypadku, gdy świadczeniodawca, z którego usług klient korzystał, do dnia 1 lipca 2026 r. (i) nie uzyskał zezwolenia MiCA lub (ii) poinformował o zakończeniu działalności, wówczas powinien umożliwić swoim klientom przeniesienie aktywów oraz przekazać jasne i terminowe informacje o dalszych krokach, które należy podjąć w związku z zakończeniem okresu przejściowego.

Klienci powinni w tym zakresie oczekiwać stosowanych informacji bezpośrednio od swojego dostawcy usług.

Gdzie sprawdzić czy podmiot, którego jestem klientem, posiada zezwolenie MiCA?

ESMA prowadzi publiczny wykaz podmiotów, które uzyskały zezwolenie MiCA. Wykaz, na bieżąco aktualizowany, jest dostępny na stronie ESMA pod linkiem : Markets in Crypto-Assets Regulation (MiCA).

Klienci mogą sprawdzić, czy dany podmiot posiada zezwolenie wymagane do świadczenia usług po 1 lipca 2026 r.

Sam wpis do polskiego rejestru działalności z zakresu walut wirtualnych nie stanowi zezwolenia na prowadzenie działalności regulowanej przez MiCA i po 1 lipca nie będzie uprawniał do wykonywania działalności w zakresie walut wirtualnych, ani w Polsce ani poza jej granicami.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach jako organ właściwy w sprawie Rejestru Działalności z zakresie Walut Wirtualnych, nie pełni funkcji organu nadzoru w rozumieniu MiCA i nie może udzielać takich zezwoleń.

Podmioty, które nie uzyskały zezwolenia MiCA w państwie członkowskim UE do dnia 1 lipca 2026 r., należy traktować jako podmioty wysokiego ryzyka

Podmioty, które uzyskały zezwolenie MiCA, zostały pozytywnie ocenione przez organy nadzoru pod kątem spełnienia określonych zasad ochrony klientów, inwestorów i posiadaczy kryptoaktywów, w tym zasady przejrzystości udzielanych informacji. Nie można potwierdzić spełnienia takich samych standardów przez podmioty, które do dnia 1 lipca 2026 r. zezwolenia MiCA nie otrzymały. Działalność takich podmiotów może wiązać się nie tylko z wyższym ryzykiem prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu, ale także z mniejszą ochroną prawną i wyższym ryzykiem narażenia klientów na potencjalną utratę dostępu do swoich aktywów.

Należy podkreślić, że depozyty gromadzone w walutach wirtualnych na rachunkach podmiotów świadczących usługi w tym zakresie nie są objęte gwarancjami państwa, tak jak ma to miejsce w przypadku depozytów bankowych objętych Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

Z tej przyczyny zaleca się klientom zapoznanie się z informacjami przekazywanymi przez swoich dostawców oraz dokonanie oceny wpływu omawianych zmian regulacyjnych na dalsze korzystanie z ich usług.

Jednocześnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach przypomina o treści komunikatu Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) z dnia 17 kwietnia br., który m.in. ostrzega konsumentów przed inwestowaniem na rynku kryptoaktywów za pośrednictwem nieautoryzowanych dostawców usług.

Link do dokumentu: ESMA75-113276571-1679 Statement on the end of transitional periods under MiCA

{"register":{"columns":[]}}