W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki w estońskich mediach przy okazji TALLINN DIGITAL SUMMIT

07.09.2021

Mateusz Morawieckiego bierze udział - w formule on-line - w TALLINN DIGITAL SUMMIT w dniu 7.09. W artykule opublikowanym w "Postimees" oraz w wywiadzie dla "Eesti Paevaleht" premier poruszył ważne tematy międzynarodowe tj. sytuacja na Białorusi i zewnętrznej granicy UE oraz problematyka regionalna. Poniżej cytujemy wybrane fragmenty.

Premier_Mateusz_Morawiecki

Postimees

"Estonia wyznaczyła standardy w zakresie cyfryzacji sfery publicznej, która jest także jednym z priorytetów polskiego rządu. Naszą wizytówką na arenie międzynarodowej są systemy płatności, a wysoko wyspecjalizowani pracownicy branży IT, wpływają na dużą atrakcyjność inwestycyjną naszego kraju."

***

"Kreml chciałby widzieć cały nasz region w roli łatwo sterowanej kukiełki. I choć zmieniły się czasy i metody presji Moskwy na państwa bałtyckie to nie zmienia się nasza postawa - neoimperialnym zakusom mówimy twarde „nie!”."

***

"Aleksander Łukaszenka próbuje zdestabilizować naszą sytuację wewnętrzną poprzez sztucznie wywołaną presję migracyjną na  granicach państw bałtyckich. Chce przetestować nie tylko szczelność naszych granic – granic zewnętrznych UE i NATO – ale także jedność Unii i Sojuszu. Jak dotąd przegrywa […]."

***

"To Białoruś ryzykuje dziś życie i zdrowie ludzi, których sprowadza z Iraku i Bliskiego Wschodu tylko po to, by zaszkodzić swoim zachodnim sąsiadom. Intencje Łukaszenki są jasne – chce powtórzenia sytuacji migracyjnej sprzed 5-6 lat. W dodatku robi to w nieprzypadkowym terminie - w przeddzień rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych Zapad-21 i w chwili trudnej misji ewakuacyjnej z Kabulu."

***

"Geopolityka to gra na wielkiej szachownicy, na której Polska, Estonia, Litwa i Łotwa toczą z Rosją pojedynki od wieków i dlatego to właśnie my potrafimy patrzeć kilka ruchów do przodu. Dziś naszym wspólnym obowiązkiem jest chronić całą wspólnotę transatlantycką przed próbą szachowania, jaka grozi nam ze Wschodu."

 

Eesti Paevaleht

"Cieszę się, że w UE nie ma dziś problemów z odczytaniem polityki, którą uprawia Łukaszenka. Razem z Komisją Europejską mówimy jednym, silnym głosem: ten rodzaj białoruskiej agresji nie może rozszczelnić naszych granic i spowodować nowego kryzysu. Widać, że Unia tym razem znacznie bardziej realistycznie ocenia zagrożenie, jakim może być masowa, niekontrolowana fala migracyjna. Cieszę się, że Polska, Estonia i pozostałe państwa bałtyckie zareagowały na ten kryzys w sposób jednolity oraz skoordynowany." 

***

"Jasno stawiam sprawę porozumienia amerykańsko-niemieckiego w kwestii Nord Stream 2: to duży błąd. Ale musimy też spojrzeć szerzej na te sprawę. Zachód musi obronić się przed pokusą uprawiania polityki spod znaku „business as usual”. Wchodzenie w konszachty z Kremlem dla naszej części Europy zawsze kończy się fatalnie. Dlatego Polska zrobi wszystko, aby wykluczyć odtwarzanie schematów uprawiania polityki ponad naszymi głowami."

***

"Wśród niezwykle ważnych zadań w zakresie cyfryzacji przewidujemy wdrożenie systemu elektronicznych doręczeń, modernizację usługi cyfrowej tożsamości, a także dalszy rozwój szerokopasmowego Internetu. Aby sprostać tym wyzwaniom będziemy z pewnością korzystać z doświadczeń Estonii, najbardziej zdigitalizowanego kraju na świecie."

***

"Polska i Estonia dobrze radzą sobie z postpandemicznymi wyzwaniami, a państwa naszego regionu to stabilne i odporne gospodarki. Mamy w rękach narzędzia, dzięki którym będziemy decydować o przyszłości Europy. Działając razem z pewnością nie przegapimy tej szansy."

{"register":{"columns":[]}}