W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie obchodów 150-lecia rzeszowskiej straży pożarnej oraz prezentacja książki pt. „150 lat straży pożarnej w Rzeszowie”

30.03.2023

Zdjęcie przedstawia przemówienie komendanta miejskiego PSP w Rzeszowie st. bryg. Tomasza Barana stojącego przy mównicy. Na zdjęciu widoczni są słuchacze, prezentowane książki oraz na ścianie wyświetla się slajd "150 lat Rzeszowskiej Straży Pożarnej"

30 marca 2023 roku na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Rzeszowie odbyło się podsumowanie obchodów 150-lecia rzeszowskiej straży pożarnej oraz prezentacja książki Pana Rafała Białoruckiego pt. „150 lat straży pożarnej w Rzeszowie”

Było to ostatnie z wydarzeń zaplanowanych w ramach obchodów jubileuszu 150-lecia rzeszowskiej straży pożarnej.

Uroczystość obejmowała:

  • Okolicznościowe wystąpienie st. bryg. mgr inż. Tomasza Barana - Komendanta Miejskiego PSP w Rzeszowie
  • Prezentacja filmu podsumowującego jubileusz 150-lecia rzeszowskiej straży pożarnej
  • Prezentacja książki Pana Rafała Białoruckiego pt. „150 lat straży pożarnej w Rzeszowie”
  • Uhonorowanie osób związanych z jubileuszem Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie
  • Przemówienia okolicznościowe

Jest duża, gruba i zawiera wiele zdjęć. To książka o historii Straży Pożarnej w Rzeszowie, która gromadzi  cenne informacje o tej formacji mundurowej od 1872 do 2022 roku. Publikacja pt. „150 lat Straży Pożarnej w Rzeszowie” właśnie trafiła do rzeszowskiej braci strażackiej.

28 lipca 1872 r. Rada Miejska w Rzeszowie uchwaliła statuty, które powołały Straż Ogniową w Rzeszowie. Od tego momentu minęło już 150 lat. Komenda Miejska PSP w Rzeszowie w ramach roku jubileuszowego wyszła z inicjatywą zgromadzenia i opisania wydarzeń ze strażackiej przeszłości w formie książki. – Publikacja to swoista podróż w czasie, która uświadamia, że nie wzięliśmy się znikąd. Poznając nasze korzenie, widzimy ludzi tworzących rzeszowskie pożarnictwo na przestrzeni lat. To również świadomość, że przynależymy do wielkiej rodziny strażackiej – dzieli się spostrzeżeniami st. bryg. Tomasz Baran, Komendant Miejski PSP w Rzeszowie.

Autorem książki pt. „150 lat Straży Pożarnej w Rzeszowie (1872-2022)” jest Rafał Białorucki regionalista i sympatyk środowiska strażackiego. – Wydawnictwo zostało pomyślane jako książka popularyzująca historię tej formacji mundurowej. To opowieść o strażakach, którzy własnym uporem, odwagą i determinacją wywalczyli sobie miejsce w historii miasta i regionu. Z ich poświęcenia, pracy i wysiłku korzystają do tej pory następne pokolenia. Dokonania te zasługują na upamiętnienie w formie książki – mówi Rafał Białorucki.

Publikacja jest najobszerniejszym opracowaniem dotyczącym dziejów ruchu strażackiego w Rzeszowie. Czytelnik znajdzie tutaj opisy pożarów w Rzeszowie w XV–XIX w. Pierwsze straże pożarne, tj. Korpus Pompierów, Straż Miejską, Ochotniczą Straż Ogniową i Miejską Zawodową Straż. Jest okres dynamicznego rozwoju straży przez komendanta Wierońskiego i czas okupacji związany z uratowaniem wozów pożarniczych przez komendanta Komorowskiego.  Okres powojenny to fundacja nowego sztandaru, zaangażowanie strażaków w powstanie komunikacji autobusowej oraz budowa nowej siedziby. Rok 1992 to utworzenie Państwowej Straży Pożarnej oraz powstanie Komendy Rejonowej PSP w Rzeszowie. Potem czas Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie (1999–2022). Dopełnieniem są sylwetki komendantów i naczelników straży pożarnych. Publikację zamyka rozdział poświęcony strażom zakładowym działających na terenie miasta.

Na potrzeby wydawnictwa zorganizowano społeczną zbiórkę starych strażackich fotografii. Apel okazał się sukcesem. – Zebraliśmy materiały ilustrujące strażacką przeszłość. Emerytowani pracownicy, strażackie rodziny oraz pasjonaci pożarnictwa z regionu przekazali zdjęcia z okresu galicyjskiego, lat przed i powojennych, ale także z czasów socjalistycznych, czy też nawet z lat 80-tych XX w. W efekcie książka zawiera wiele unikalnych, nie publikowanych wcześniej fotografii, stanowiących komentarz do omawianych wydarzeń – mówi Rafał Białorucki.

Ciekawostką w monografii są fragmenty artykułów z lokalnej prasy pokazująca działania ówczesnej straży pożarnej, a także wspomnienia strażaków pełniących służbę w minionych okresach. – Czytelnik może pełniej poczuć klimat tamtych czasów. Z książki, dzięki opisom i ilustracjom, można dowiedzieć się, jak na przestrzeni półtora wieku zmieniały się narzędzia pracy strażaków; pojazdy i inny sprzęt pożarniczy oraz umundurowanie i ochrony osobiste strażaków. Autor jako pierwszy przybliżył historię zakładowych straży pożarnych, zarówno zawodowych, jak i ochotniczych, funkcjonujących w XX w. w mieście Rzeszowie – pisze w przedmowie st. bryg. w st. spocz. Roman Petrykowski.

Wydawnictwo będzie dystrybuowane pośród byłych i obecnych strażaków służby państwowej. – To ciekawa lektura dla wielkiej strażackiej rodziny. Mam nadzieję, że publikacja przyniesie wiele radości z odkrywania naszego dziedzictwa – mówi st. bryg. Tomasz Baran, Komendant Miejski PSP w Rzeszowie.


W imieniu Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie składamy szczególne podziękowania sponsorom, partnerom i darczyńcom za ich hojność i wkład włożony w przygotowania obchodów jubileuszu pożarnictwa na ziemi rzeszowskiej.

Wyrazy szacunku i wdzięczności kierujemy do:

Współorganizatora
Stowarzyszenie Pod Skrzydłem Anioła

Partnera Głównego
Rzeszów - stolica innowacji.

Sponsorów:
Lody Koral
Metkom
BorgWarner Poland sp. z o.o. i BorgWarner Rzeszów

Partnerów:
SZiK - Części Samochodowe
Mostostal Warszawa SA

Darczyńców:
Skyware - więcej niż Internet
Subor - Sklep BHP i P.POŻ
Resbuild
Hartbex Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o.
ML System +
Baudziedzic

Polimarky
Dremex

 

Opracowanie: kpt. Jan Czerwonka, KM PSP w Rzeszowie
Zdjęcia: Jolanta Szetela, DRAW LIGHT Studio

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}