W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rzeszowscy strażacy wspierają system ratownictwa medycznego w trakcie pandemii COVID-19

06.04.2021

Na zdjęciu widocznych 3 strażaków w umundurowaniu specjalnym i hełmach. Obok strażaków leży torba medyczna i znajdują się oni na chodniku przy drodze krajowej. Na drodzę stoi wóz bojowy strażacki, obok karetka pogotowia i radiowóz strażacki. Na drodze ruchem kieruje umundurowany policjant.

W marcu 2021 roku, w ramach tzw. izolowanych zdarzeń ratownictwa medycznego rzeszowscy strażacy interweniowali 14 razy. W toku prowadzonych działań udzielono pomocy 17 poszkodowanym.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały m.in. na tamowaniu krwotoków, opatrywaniu ran, unieruchamianiu złamań oraz zabezpieczaniu poszkodowanych do momentu przyjazdu zespołów ratownictwa medycznego. 23 marca 2021 w m. Bratkowice prowadzono resuscytację krążeniowo-oddechową, a następnie zabezpieczono lądowanie załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zgodnie z przyjętą w PSP definicją - izolowane zdarzenie ratownictwa medycznego to zdarzenie pozostające lub będące we właściwościach Państwowego Ratownictwa Medycznego, podczas którego ratownicy jednostek ochrony przeciwpożarowej, realizują medyczne działania ratownicze do czasu przejęcia odpowiedzialności za poszkodowanego przez przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego.

Spośród strażaków pełniących służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Rzeszowie 12 jest ratownikami medycznymi.  Od 1 kwietnia do końca maja tego roku sekc. Marcin Telega z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Rzeszowie został oddelegowany do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie celem opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Razem z 4 innymi strażakami KM PSP w Rzeszowie w listopadzie ubiegłego roku wspierali personel medyczny podczas oddelegowania do szpitali na terenie Miasta Rzeszowa.

Opracowanie: kpt. Paweł Krzyśko, KM PSP w Rzeszowie
Zdjęcia: sekc. Marcin Telega, OSP Stobierna, portal Straż Pożarna Rzeszów

Zdjęcia (4)