W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#SzczepimySię Strażacy udzielają pomocy w transporcie w ramach Narodowego Programu Szczepień

01.04.2021

Na zdjęciu widoczny mężczyzna w podeszłym wieku na wózku, którego strażacy przemieszczają do strażackiego czerownego busa. Strażaków jest trzech, ubranych w umundurowaniu koszarowe, mają na sobie maseczki i rękawiczki. Bus stoi zaparkowany tyłem, tyłem i z profilu zwróceni są również strażacy i mężczyzna.

W ramach ogólnopolskiej akcji szczepień przeciw COVID-19 strażacy kontynuują pomoc w dotarciu do punktów szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie. Akcja jest prowadzona we współpracy z punktami szczepień oraz jednostkami samorządu terytorialnego.
W marcu tego roku jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu miasta i powiatu rzeszowskiego zrealizowały 77 transportów, w których strażacy pomogli dotrzeć do punktów szczepień 90 osobom. Łącznie od początku akcji rozpoczętej końcem stycznia tego roku pomoc uzyskało 248 osób.

Kto może skorzystać ze specjalnego transportu:

  • osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami,
  • osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich,
  • osoby powyżej 70. roku życia, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

W ramach prowadzonych działań strażacy dystrybuują również materiały informacyjne na temat szczepień oraz profilaktyki COVID-19, a także rozdają maseczki.
Przypominamy, że pod numerem 989 można uzyskać dostęp do bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Opracowanie: kpt. Paweł Krzyśko, KM PSP w Rzeszowie
Zdjęcia: archiwum OSP z terenu m. Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego

Zdjęcia (3)