W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

STOP POŻAROM TRAW

W Warszawie, w Jednostce ratowniczo-Gaśniczej Nr 17, odbył się briefing prasowy poświęcony rozpoczynającej się kampanii społecznej na rzecz zapobiegania pożarom suchych traw, pod hasłem: STOP POŻAROM TRAW. Państwową Straż Pożarną reprezentował Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Józef Galica. Obecni byli także przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Policji.

na zdjęciu Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Józef Galica inaugurujący kampanie społeczną Stop Pożarom Traw, przy mikrofonie z przodu. Na drugim planie przedstawiciele służb w tym funkcjonariusze PSP i Policji. W tle samochód cysterna PSP

Od wielu lat na przedwiośniu wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. 

Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby.

Niestety wciąż panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.
Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.

Pamiętaj! Wypalanie traw:

  • ziemia wyjaławia się,
  • naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza zostają zahamowane,
  • do atmosfery przedostaje się szereg szkodliwych związków chemicznych, które są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt,
  • pożary często wymykają się spod kontroli, przenosząc się na pobliskie lasy i zabudowania, powodując ogromne zagrożenie i olbrzymie straty.

Pożary traw są niebezpieczne oraz zakazane

  • Zgodnie z przepisami ustaw o ochronie przyrody i  lasach, wypalanie traw jest zakazane.
  • Kodeks wykroczeń przewiduje za wypalanie traw karę nagany, aresztu
    lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet do 30 tysięcy złotych.
  • Jeżeli w wyniku podpalenia traw dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie na wiele osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Kampania potrwa min. do 30 kwietnia br.

Zwróć uwagę!

  • W 2023 roku, w regionie kujawsko-pomorskim odnotowano łącznie 993 pożary traw na nieużytkach, łąkach, skwerach, przydrożnych rowach, nasypach kolejowych itp.
  • Spaleniu uległo: 440,5413 ha powierzchni
  • Zużyto: 3839,67 m3 wody
  • Średni czas trwania interwencji wynosił:  58 minut 20 sekund

Materiały

Stop Pożarom Traw
Prezentacja​_-​_Stop​_Pożarom​_Traw​_-​_2024.pptx 7.62MB
{"register":{"columns":[]}}