W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„BEZPIECZNE LODOWISKA 2023”

31.01.2023

BEZPIECZNE LODOWISKA 2023

Tak jak w latach ubiegłych tak i w tym roku Państwowa Straż Pożarna przystępuje do akcji
„Bezpieczne Lodowiska 2023”.  Akcja ma na celu podniesienie bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, poprzez zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wchodzeniem na zamarznięte sztuczne lub naturalne zbiorniki wodne (jeziora, jeziorka, stawy, rzeki itp.).

Mając na uwadze podniesienie poziomu bezpieczeństwa w okresie sezonu zimowego, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej organizuje akcję „Bezpieczne Lodowiska 2023” polegającą na udzieleniu pomocy w przygotowaniu lodowisk lub ślizgawek między innymi na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich, osiedli itd. (na uprzednio odpowiednio przygotowanym terenie).

Założenia tegorocznej akcji:

1. Strażacy udzielają wsparcia w utworzeniu lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska.

2. Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypanie band (wałów) z piasku lub śniegu. Czynności te leżą w gestii składającego wniosek.

3. Za bezpieczeństwo korzystających z lodowiska odpowiada jego organizator.

4. Zgłoszenia, o których mowa w pkt. 1 prosimy kierować do właściwych miejscowo Komend Miejskich lub Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej (zgłoszenia można przesyłać mailowo).

ZAPAMIĘTAJ !

Niskie temperatury powietrza sprawiają, że akweny pokrywają się lodem, jednakże zawsze wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy, jeziora etc. jest skrajnie niebezpieczne!

Mimo, że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby.

Osoba pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.

Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym właśnie na skutek nierozważnego postępowania.

Nie wchodź na zamarznięty staw, jezioro czy rzekę - korzystaj tylko z bezpiecznych lodowisk.

 Kilka wskazówek co zrobić jeśli jesteś świadkiem wypadku/zdarzenia na zamarzniętym akwenie:

  • jeśli jest taka możliwość - jak najszybciej poinformuj o zdarzeniu osobę dorosłą, która znajduje się jak najbliżej.
  • telefonicznie poinformuj odpowiednie służby – zadzwoń na numer alarmowy 112. Postaraj się spokojnie i jak najdokładniej opisać to co i gdzie się wydarzyło, postępuj według wskazówek przekazywanych podczas rozmowy z Operatorem numeru alarmowego. Postaraj się zachować spokój.
  • Powinieneś wiedzieć również, że ofiara wypadku może być w szoku i wypowiadane przez nią słowa czy polecenia mogą nie mieć sensu i m. in. w związku z tym... uważaj na swoje bezpieczeństwo!! Niestety często osoba/osoby, które chcą samodzielnie pomóc poszkodowanemu, również stają się poszkodowanym/i lub ofiarami wypadku.
  • Pamiętaj, że największy, miejscowy nacisk na lód występuje w pozycji stojącej, jeśli znalazłeś się w niebezpieczeństwie połóż się na brzuchu na trzeszczącym lodzie lub jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji – zaleć to osobie, która może być/jest w niebezpieczeństwie i w tej pozycji należy starać się przesuwać po tafli lodu w stronę brzegu.

 

KW PSP Wrocław

{"register":{"columns":[]}}