W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gwałtowne burze nad powiatem giżyckim

08.07.2021

W dniach 08-09.07.2021 r. w związku z obfitymi opadami deszczu giżyccy strażacy prowadzili w sumie 25 interwencji. Działania służb polegały na usunięciu wody opadowej z budynków oraz usunięciu powalonych drzew.

Samochód ratowniczo-gaśniczy

W godzinach popołudniowych w związku z ostrzeżeniami meteorologicznymi dotyczącymi wysokiego prawdopodobieństwa wystąpienia gwałtownych burz z gradem w Komendzie Powiatowej PSP w Giżycku wzmocniony o dodatkowych ratowników stan zmiany służbowej i obsada Stanowiska Kierowania  Komendanta Powiatowego.  Pierwsze dwa  zgłoszenia pojawiły się o godzinie 14:40 i dotyczyły powalonego drzewa oraz zalanej piwnicy na terenie gminy Wydminy.  Od godziny 17:40 nastąpił gwałtowny wzrost ilości zdarzeń na terenie gminy Giżycko. Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce z miejscowości Szczybały Giżyckie, gdzie rów melioracyjny wezbrał na tyle, że wystąpił ze swojego koryta oraz wdarł się do sąsiadujących budynków.  Sytuacja była na tyle niepokojąca że właściciel gospodarstwa jeszcze przed przybyciem zastępów podjął decyzję o ewakuacji 20 sztuk bydła na położone wyżej pastwisko.

Działania strażaków polegały na usuwaniu wody opadowej z zalanych pomieszczeń przy użyciu pomp pożarniczych i trwały do wczesnych godzin porannych.

Opracował: st. kpt. Pupek Mateusz