Ćwiczenia w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
02.10.2025
2 października 2025 roku na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odbyły się ćwiczenia ewakuacyjne, w których wzięli udział pracownicy muzeum oraz strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gnieźnie, OSP Łubowo i OSP Lednogóra. Celem ćwiczeń było doskonalenie procedur ewakuacyjnych w przypadku zagrożeń pożarowych i innych kryzysowych sytuacji.
Po ogłoszeniu alarmu pożarowego sygnał z monitoringu dotarł do Straży Pożarnej, a dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce odpowiednie siły i środki. W tym czasie kierownictwo muzeum zarządziło ewakuację pracowników i gości, kierując ich do wyznaczonego punktu zbiórki. Działania te pozwoliły na weryfikację skuteczności wewnętrznych procedur alarmowych oraz sprawności w organizowaniu ewakuacji.
Ważnym elementem ćwiczeń była współpraca pomiędzy personelem muzeum a Kierującym Działaniem Ratowniczym (KDR). W pierwszej fazie działań, kluczowe informacje o ewentualnych osobach poszkodowanych oraz miejscach, które należało priorytetowo przeszukać, zostały przekazane przez pracowników obiektu, co miało istotne znaczenie dla dalszej organizacji działań ratunkowych.
W kolejnej części ćwiczeń przeprowadzono ewakuację cennych zbiorów muzealnych. Chociaż najważniejsza jest ewakuacja ludzi, to w przypadku braku zagrożenia życia, przeprowadzenie ewakuacji zbiorów jest również istotnym elementem zabezpieczenia muzealnych skarbów. Współpraca pomiędzy Kierującym Działaniem Ratowniczym a osobą odpowiedzialną za ewakuację zbiorów pozwoliła na sprawną realizację tego zadania. Każdy wyniesiony przedmiot był rejestrowany przez pracowników muzeum, a następnie zabezpieczany przed ewentualnym uszkodzeniem.
Ćwiczenia stanowiły cenne doświadczenie, które pozwoliło na doskonalenie procedur i wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Takie działania mają na celu poprawę efektywności działań ratowniczych i ewakuacyjnych w przypadku rzeczywistego zagrożenia, zarówno dla ludzi, jak i dla zbiorów muzealnych.