W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

INTERWENCJE PO WICHURACH W POWIECIE GNIEŹNIEŃSKIM

21.10.2021

Dużo połamanego drzewa leży na jezdni. Obok strażak z pilarką do drewna tnie gruby pień drzewa.

Służba w dniu 21 października 2021 roku okazała się bardzo trudną zarówno dla strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie jak i druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu gnieźnieńskiego. Od godziny 8:30 na terenie gnieźnieńskiej komendy trwała inspekcja gotowości operacyjnej dla sił i środków powiatowego plutonu ratowniczego „GNIEZNO”, wchodzącego w skład kompani „KONIN” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego. W ramach praktycznego założenia wszystkie zastępy PSP i OSP udały się do Zakładu Zagospodarowania Odpadami w Lulkowie (gm. Gniezno) gdzie doskonalono umiejętności prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożaru hałdy z odpadami (szczegółowa relacja z ćwiczeń znajduje się w innym artykule).

Od godzin południowych zgodnie z przewidywaniami synoptyków pogody w powiecie gnieźnieńskim znacznie wzrosła siła wiatru, czego skutkiem było ponad 50 interwencji związanych z usuwanie skutków silnego wiatru realizowanych od godziny 13 do 21. Większość zgłoszeń dotyczyła powalonych drzew blokujących drogi powiatowe i gminne. Ponadto w kilku przypadkach doszło do uszkodzeń dachów budynków mieszkalnych lub ich części (m.in. na terenie miasta Gniezno, w Lednogórze, Trzemesznie, Kalinie) oraz budynków gospodarczych (w Modliszewie oraz w Turostowie). W miejscowości Ostrowite (gm. Trzemeszno) złamane drzewo oparło się o dach budynku mieszkalnego. Strażacy na bieżąco współpracowali z pracownikami pogotowia energetycznego usuwając wiatrołomy z linii energetycznych. W jednym przypadku zerwane linie energetyczne wywołały pożar trawy i trzcin w miejscowości Kąpiel (gm. Czerniejewo). Będący na miejscu zdarzenia strażacy z OSP Czerniejewo ograniczyli swoje działania do zabezpieczenia miejsca zdarzenia do czasu odłączenia dopływu energii elektrycznej.

Z informacji podawanych przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu na terenie Wielkopolski do zdarzeń związanych z usuwaniem skutków niekorzystnych warunków atmosferycznych strażacy z PSP i OSP podczas służby z 21 października br. wyjeżdżali ponad 1900 razy.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}