W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niebezpiecznie pochylony stalowy komin kotłowni w Rybnie Wielkim

23.11.2023

Pora nocna. Na pierwszym planie strażacy przy samochodzie strażackim z rotatoerm. Obok zielone tuje. W tle dwa stalowe kominy, jeden oparty o drugi oraz dźwig strażacki przy kominach.

23 listopada br  po godzinie 19:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie (SKKP PSP) wpłynęła informacja o uszkodzonym kominie znacznej długości, grożącym powaleniem na okoliczne budynki, w tym kotłownię. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Rybno Wielkie (gm. Kiszkowo). Na miejsce zdarzenia dyżurny SKKP w Gnieźnie zadysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gnieźnie (JRG) oraz dwa zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Kiszkowa i Rybna Wielkiego (OSP).

Po dojeździe zastępów na miejsce zdarzenia zastano przechylony stalowy komin o wysokości 24 metrów, który w wyniku działania bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych tj. porywistego wiatru i silnych opadów deszczu oparł się o stojący w bliskiej odległości drugi stalowy komin. Istniało bezpośrednie niebezpieczeństwo przewrócenia się komina na budynki garażowe.

Działania zastępów straży pożarnej w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia wygrodzeniu terenu działań taśmą ostrzegawczą. Po rozpoznaniu podjęto decyzję o zadysponowaniu na miejsce działań Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego (SGRT) z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu w konfiguracji: dźwig SCDz 40, GCBA-Rt oraz SCRt z rotatorem. Po jej dojeździe przy wykorzystaniu drabiny mechanicznej podwieszono zawiesia linowe i utworzono dodatkowy odciąg za pomocą liny od komina do rotatora ciężkiego samochodu ratownictwa technicznego (SCRt). Następnie wykonano szereg prac przy użyciu dźwigu tj. w sposób kontrolowany przełamano uszkodzony komin, przecięto w miejscu ułamania za pomocą przecinarek spalinowych z kosza drabiny mechanicznej, a następnie opuszczono odciętą cześć na podłoże i odciągnięto od budynku kotłowni.

W trwających 6 godzin i 38 minut działaniach udział brało 29 strażaków PSP i OSP. Teren działań zabezpieczany był również przez patrol Policji.

Opracowanie: mł.bryg. Łukasz Michalak

Zdjęcia: mł.bryg. Jarosław Łagutoczkin

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}