W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„POMPA 2021” – ĆWICZENIA DLA JEDNOSTEK OSP Z TERENU POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

02.10.2021

Punkt czerpania wody. Strażacy przy samochodach pożarniczych stojących tyłem . Na brzegu wąskiego strumienia rozwinięte węże. Na mostku stoją czerwone motopompy

Zgodnie z rozkazem komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie w dniu 2 października 2021 roku w miejscowości Kruchowo (gm. Trzemeszno) odbyły się ćwiczenia dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego pod kryptonimem „POMPA 2021”. Organizatorami ćwiczeń byli Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie, Ochotnicza Straż Pożarna w Kruchowie oraz gmina i miasto Trzemeszno. Zgodnie z w/w rozkazem w ćwiczeniach uczestniczyli przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego, w szczególności jednostki pompowe, które specjalizują się w organizacji zaopatrzenia wodnego podczas działań, a także jednostki, które w ostatnich trzech latach pozyskały nowe pojazdy ratowniczo-gaśnicze (Kłecko, Mielżyn, Żydowo).Gminę Trzemeszno reprezentowało 5 jednostek (OSP Trzemeszno, OSP Kruchowo, OSP Trzemżal, OSP Gołąbki i OSP Ławki). Ponadto udział wzięły po dwie jednostki z gmin Kłecko (OSP Kłecko, OSP Dębnica) i Witkowo (OSP Mielżyn i OSP Wiekowo). Po jednej jednostce OSP wystawiły gminy Gniezno (OSP Mnichowo), Mieleszyn (OSP Mielno) oraz z gmina Czerniejewo (OSP Żydowo). Łącznie na terenie ćwiczeń spotkało się ponad 70 strażaków.

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie organizacji zaopatrzenia wodnego na potrzeby działań ratowniczo-gaśniczych, a także organizacja łączności na potrzeby kierującego działaniem ratowniczym. Ćwiczenia podzielone zostały na dwie części: część warsztatowa oraz część w postaci pełnego rozwinięcia bojowego, która była podsumowaniem zdobytych umiejętności z pierwszej części. Na odprawie przed ćwiczeniami jednostki OSP zostały podzielone na 3 grupy, które rotacyjnie ćwiczyły na następujących stanowiskach:

  • Stanowisko nr 1 „PCW” (instruktor - mł.asp. Mariusz Janowicz – KP PSP Gniezno) – główne tematy: obsługa układów wodno-pianowych,  możliwości tankowania pojazdów, pobór wody i środka pianotwórczego z zewnętrznego zbiornika, przetłaczanie i przepompowywanie wody, pomiar przepływu wody;
  • Stanowisko nr 2 „ŁĄCZNOŚĆ” (instruktorzy – st.kpt. Łukasz Michalak, mł. bryg. Jarosław Łagutoczkin – KP PSP Gniezno) - główne tematy: organizacja łączności na poziomie interwencyjnym i taktycznym, zasady prowadzenia korespondencji radiowej, kryptonimy i okólniki, podział terenu akcji na odcinki bojowe, organizacja punktu przyjęcia sił i środków;
  • Stanowisko nr 3 „ BUFOR” (instruktor – asp.sztab. Łukasz Kwieciński – KP PSP Gniezno) – główne tematy: organizacja tzw. buforu wodnego na terenie działań ratowniczo-gaśniczych, organizacja zaopatrzenia wodnego w trudnych warunkach terenowych.

Po zakończeniu części warsztatowej wszystkie zastępy biorące udział w ćwiczeniach udały się do punktu koncentracji sił i środków, a stamtąd były dysponowane do symulowanego zdarzenia zakładającego pożar lasu. Do zadań poszczególnych zastępów należało: wykonanie zaopatrzenia wodnego z dwóch niezależnych punktów czerpania wody ze stanowiącego odpływ jeziora Kruchowskiego cieku wodnego, znajdującego się w trudnych warunkach terenowych (wąski teren, porośnięty roślinnością, głębokość cieku do 0,5 m,) organizacja bufora wodnego, umiejętne gospodarowanie dostarczanym zaopatrzeniem wodnym, organizacja natarcia na front pożaru. Teren akcji podzielono na 4 odcinki bojowe, zorganizowano łączność na potrzeby kierującego działaniem ratowniczym w oparciu o kanał dowodzenia i współdziałania KDW i kanały ratowniczo-gaśnicze (KRG). Role poszczególnych dowódców odcinków bojowych pełnili druhowie OSP biorący udział w ćwiczeniach.

Gdy osiągnięto wszystkie założone cele, nastąpiło zakończenie rozwinięcie i po zwinięciu sprzętu wszystkie zastępy udały się na podsumowanie ćwiczeń. Instruktorzy, będący jednocześnie rozjemcami podczas założenia przekazali swoje uwagi spostrzeżenia. Dokonano również podsumowania całości ćwiczeń wręczając pamiątkowe dyplomy. Wszyscy ćwiczący, organizatorzy, przedstawiciele mediów wspólnie udali się na strażacką grochówkę oraz pieczoną na ognisku kiełbasę. Przez cały czas ćwiczeń za sprawy organizacyjne pod czujnym okiem prezesa OSP Kruchowo odpowiadali członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Kruchowa oraz członkowie wspierający.

Wiedza i doświadczenie zdobyte podczas ćwiczeń „POMPA 2021”posłużą do jeszcze lepszej organizacji działań ratowniczo-gaśniczych.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}