W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

POŻAR BUDYNKU GOSPDARCZEGO W MIERZEWIE

01.05.2021

Pochmurno. Szary ciąg budynków. Przed budynkiem szara przyczepa. Palący się dach budynku z prawej strony. Dużo jasnego dymu. Dwóch strażaków w jasnych mundurach i białych hełmach z granatowymi butlami na plecach gasi dach budynku.

1 maja 2021 roku podczas zmiany służby o godzinie 7:53 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie (SK KP)  wpłynęła informacja o pożarze budynku inwentarskiego, w którym miało znajdować się około 10 tysięcy sztuk drobiu. Cały budynek miał być objęty ogniem. Dyżurny SK KP w Gnieźnie na miejsce zdarzenia natychmiast zadysponował zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gnieźnie  (JRG) tj. GCBA-Rt 5/32, GCBA9,5/50, SD-37 oraz SLRr, a także zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych  (OSP) z Niechanowa (GBA3/16 i GBA-Rt2/17), Witkowa (GBA-Rt 2,5/25,GCBA 6,6/32) Mielżyna (GBA 3/30), Wiekowa (GLBAM 0,7/22/16 – jednostka pompowa). Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że pali się kotłownia zlokalizowana przy budynku inwentarskim. W kurniku znajdowało się około 7000 tysięcy kur.  Wewnątrz kotłowni znajdował się piec na bale słomiane oraz duże ilości pojemników do przechowywania jajek. Jeszcze przed przybyciem pierwszych zastępów w całym gospodarstwie, na terenie którego wybuchł pożar odłączono dopływ energii elektrycznej. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu trzech prądów gaśniczych – jeden w natarciu do wnętrza kotłowni oraz dwóch w obronie budynku inwentarskiego. Po przybyciu kolejnych sił i środków wprowadzono dwa dodatkowe prądy gaśnicze, w tym z kosza drabiny mechanicznej. Kolejne przybyłe zastępu utworzyły Punkt Czerpania Wody (PCK) ze znajdujących się na terenie gospodarstwa stawu oraz hydrantów naziemnych.  Ze względu na oddzielenie ścianą kotłowni od części inwentarskiej nie było potrzeby ewakuacji hodowanego ptactwa. Przez cały czas działań prowadzono monitorowanie poziomu tlenku węgla w kurniku oraz sprawdzano strop kamerą termowizyjną. Na miejsce zdarzenia zadysponowano oficera w dyspozycji komendanta powiatowego. Teren akcji podzielono na dwa odcinki bojowe, zorganizowano łączność na potrzeby Kierującego Działaniem Ratowniczym (KDR) wykorzystująca kanał dowodzenia i współdziałania KDW, przydzielony przez Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Po lokalizacji pożaru sukcesywnie dogaszano pogorzelisko oraz wykonywano prace rozbiórkowe nadpalonego dachu.

W wyniku pożaru spaleniu uległa część kotłowni budynku oraz znajdujące się w niej piec na bale słomiane, opakowania na jajka oraz drobny sprzęt warsztatowy. Przyczynę pożaru ustala Policja. W trwających blisko 3 godziny działaniach ratowniczo-gaśniczych udział brało 10 zastępów z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu gnieźnieńskiego w sile 39 strażaków.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}