W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zagrożenie pożarowe w lasach

14.05.2021

Zdjęcie przedstawia samochód straży pożarnej na drodze leśnej.

W czasie największego zagrożenia pożarowego często wystarczy iskra, by spłonęło kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt hektarów lasu. W okresie wiosennym tego roku na terenie powiatu kamieńskiego Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Kamieniu Pomorskim odnotowało kilka pożarów ściółki oraz poszycia leśnego na terenie gmin Wolin,Kamień Pomorski oraz Świerzno. W większości przypadków przyczyną powstawania pożarów na terenach leśnych było spowodowane celowym działaniem ludzkim oraz wypalanie nieużytków ,które rozprzestrzeniały się na obszary leśne.

Jak podaje Instytut Badawczy Leśnictwa dzisiaj niemal w całej Polsce występuje średnie bądź duże zagrożenie pożarowe. Wysokie temperatury i brak deszczu niekorzystnie wpływają na wilgotność ściółki leśnej, która w każdej chwili może ulec zapaleniu.

Powiat kamieński oraz sąsiednie gryficki,goleniowski i świnoujski  są w strefie dużego zagrożenia pożarowego. Temperatura ściółki i runa leśnego sięgają 28°C. Jeśli taki stan utrzyma się przez najbliższe dni, zostanie wprowadzony zakaz wstępu do lasu.

Przy wilgotności ściółki mniejszej niż 12% powstaje blisko 70% wszystkich pożarów lasu. Obecnie powiecie kamieńskim ściółka jest na poziomie poniżej 10% wilgotności.

Strażacy oraz Służby Leśne apelują o ostrożność i rozsadek w posługiwaniu się ogniem otwartym na terenach leśnych. Nieostrożność może doprowadzić do ogromnych strat w drzewostanie i runie leśnym,którego odbudowa do pierwotnego stanu z przed pożaru trwa wiele lat.

https://mail.webwavecms.com/?_task=mail&_mbox=INBOX&_uid=101&_part=2&_action=get&_extwin=1&_framed=1&_mimewarning=1&_embed=1

opracowanie: st.kpt.Michał Wiaderski KPPSP Kamień Pomorski

 zdjęcia: archiwum PSP, kamienskieinfo