W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia krajowe "Lubuskie Żywioły 2023"

29.03.2023

Transport poszkodowanego ze strefy niebezpiecznej.

W dniach 28-30 marca 2023 r. strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Kędzierzyn-Koźle" stacjonującej w JRG 1 uczestniczyli w krajowych ćwiczeniach Centralnego Odwodu Operacyjnego pod nazwą "Lubuskie Żywioły 2023". Ćwiczenia odbywały się na terenie województwa lubuskiego w okolicy miejscowości Nowogród Bobrzański niedaleko Zielonej Góry.

Po dotarciu na miejsce ćwiczeń, nad ranem 29 marca, strażacy przygotowali zaplecze logistyczne, a już kilka godzin później uczestniczyli w pierwszym epizodzie ćwiczeń. W lesie niedaleko miejscowości Nowogród Bobrzański odkryto beczki będące pozostałością po drugiej wojnie światowej. Prawdopodobnie w beczkach mogły znajdować się bojowe środki trujące i substancje chemiczne wykorzystywane do produkcji amunicji. Strażacy z SGRChem "Kędzierzyn-Koźle" przy współpracy ze strażakami z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 z Wrocławia gdzie stacjonuje Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Wrocław 3" rozpoczęli działania mające na celu weryfikację zagrożenia i identyfikację substancji. Po rozpoczęciu działań i przeprowadzeniu pierwszych pomiarów obie grupy chemiczne zostały przedysponowane do innego epizodu ćwiczeń. Kilka kilometrów dalej doszło do zdarzenia na przejeździe kolejowym w lesie. Szynobus zderzył się z autobusem i ciężarówką przewożącą materiał promieniotwórczy. W zdarzeniu uczestniczyło 150 osób. Tam ratownicy musieli zmierzyć się z identyfikacją skażenia promieniotwórczego, ewakuacją poszkodowanych i ich segregacją, tak aby ustalić odpowiednie priorytety transportowe do szpitali. Kolejnego dnia rano ratownicy SGRChem zostali ponownie zadysponowani do odnalezionych w lesie beczek by pobrać próbki substancji i je zidentyfikować. W czwartek wieczorem strażacy wrócili do macierzystej jednostki. Ćwiczenia były bardzo wymagające, ale dobrze wiemy, że zdobyte tam doświadczenie zaprocentuje podczas działań ratowniczo-gaśniczych z którymi mierzymy się na co dzień.


Opracowanie: st. kpt. Grzegorz Pawełek 

Zdjęcia: KP PSP w Kędzierzynie-Koźlu, Radio Zachód - Krzystzof Filmanowicz, Fotografia Ratownicza - Kuba Łazanowski, KW PSP w Opolu. 
 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}