W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia nurkowe Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Opole”

08.06.2021

Ćwiczenia nurkowe Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego – sekcja Kędzierzyn-Koźle.

Łódź na zbiorniku wodnym

W dniu 08.06.2021 r. w miejscowości Korzonek na akwenie Wiwo miały miejsce ćwiczenia praktyczne zgrywające dla sekcji Kędzierzyn-Koźle Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Opole”. Ćwiczenia zorganizowane zostały na podstawie rozkazu Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu, a także dzięki uprzejmości Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu oraz Nadleśnictwa Kędzierzyn, które to instytucje wyraziły zgodę na organizację ćwiczeń na zbiorniku wodnym Wiwo.

Zgodnie z opracowanym scenariuszem ćwiczeń funkcjonariusze SGRW-N „Opole” przeprowadzili akcję podjęcia osoby poszkodowanej na powierzchni akwenu przy wykorzystaniu różnych technik ratowniczych. W drugim wariancie strażacy prowadzili działania poszukiwawcze wobec osoby, która zatonęła na niestrzeżonym zbiorniku wodnym. Działania takie wymagały użycia sprzętu nurkowego oraz łodzi. Kolejnym etapem ćwiczeń było udzielanie kwalifikowanej pomocy medycznej osobom poszkodowanym. Głównym celem takich ćwiczeń jest doskonalenie organizacji pracy podczas prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych na obszarach wodnych.

W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym Komenda Powiatowa PSP w Kędzierzynie-Koźlu przypomina o korzystaniu wyłącznie ze strzeżonych kąpielisk oraz bezwzględnego zakazu wchodzenia do wody po spożyciu alkoholu. Kąpiel w zbiornikach niestrzeżonych oraz oznaczonych znakiem „Zakaz kąpieli” niesie za sobą poważne ryzyko utraty zdrowia i życia. Pamiętajmy o tym podczas wypoczynku nad wodą!

Zdjęcia (6)