W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar lasu – ćwiczenia kompanii gaśniczej

09.06.2021

Ćwiczenia praktyczne II Kompanii Gaśniczej „Kędzierzyn” – Pożar lasu.

Strażacy gaszą pożar lasu.

W dniu 09.06.2021 r. miały miejsce ćwiczenia praktyczne II Kompanii Gaśniczej „Kędzierzyn” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego na terenie Nadleśnictwa Prudnik. Druhowie z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz krapkowickiego uczestniczyli w manewrach gaśniczych pożaru kompleksu leśnego Nadleśnictwa Prudnik. Organizatorem ćwiczeń była KW PSP w Opolu  przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Prudniku oraz Nadleśnictwa Prudnik.

W strukturach odwodowych kompanii gaśniczej Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu działa pięć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego:

  1. OSP KSRG Maciowakrze,
  2. OSP KSRG Kłodnica,
  3. OSP KSRG Sławięcice,
  4. OSP KSRG Większyce,
  5. OSP KSRG Polska Cerekiew.

Prowadzenie działań gaśniczych w kompleksach leśnych każdorazowo niesie za sobą poważne wyzwanie. Największą trudnością z jaką zmagają się strażacy w sytuacji wystąpienia takich zdarzeń, jest zapewnienie odpowiedniej ilości środka gaśniczego do  skutecznego przeprowadzenia akcji gaśniczej. Strażacy ćwiczyli praktyczną możliwość dostarczania wody metodą przetłaczania – podawanie wody z jednego samochodu gaśniczego do następnego, tworząc tym samym magistralę zasilającą. Metoda ta stosowana jest w przypadkach, gdzie prowadzenie akcji gaśniczej utrudniają uwarunkowania terenu takie jak:

  • znaczne przewyższenia,
  • duża odległość od źródła czerpania wody,
  • brak możliwości sprawienia zbiorników przenośnych,
  • brak możliwości manewrowania pojazdami i dowożenia,
  • brak dostępnych źródeł zasilania wodnego na miejscu pożaru.

Przetłaczanie wody z jednego samochodu do drugiego niweluje straty ciśnień powstałe przez przewyższenia oraz pozwala zachować skuteczną wydajność dostarczania wody.  

Dzięki takim ćwiczeniom druhowie OSP oraz funkcjonariusze PSP nabywają wiedzę i doświadczenie z zakresu dostarczania wody w utrudnionych warunkach oraz mogą w sposób praktyczny sprawdzić taktyczne możliwości dostępnego sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

Opracowanie i zdjęcia: mł. kpt. Piotr Krok KP PSP w Kędzierzynie-Koźlu

Zdjęcia (10)