W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak zachować się w trakcie burzy

NAWAŁNICE Z PIORUNAMI I GRADOBICIEM, JAKIE CORAZ CZĘŚCIEJ NAWIEDZAJĄ POLSKĘ, MOGĄ BYĆ BARDZO GROŹNE. WARTO WIĘC WIEDZIEĆ JAK JE BEZPIECZNIE PRZECZEKAĆ.

Do niedawna na terenie Polski gwałtowne wichury pojawiały się z rzadka, a tornada czy trąby powietrzne niemal w ogóle. Ich częste występowanie, zdaniem meteorologów, to wynik stałego ocieplania się klimatu w ciągu ostatniego stulecia. W atmosferze jest coraz więcej energii, co sprawia, że przemiany fizyczne są bardziej dynamiczne, a zjawiska atmosferyczne coraz gwałtowniejsze.
 
Gdy nadciąga burza, najbezpieczniej jest w domu. Ale i tu lepiej od razu pozamykać okna. Trzeba też wyłączyć urządzenia elektryczne i powstrzymać się od dotykania metalowych przedmiotów, które mogą przewodzić prąd, np. rur, kranów czy kaloryferów.
 
W GÓRACH
Im niżej, tym bezpieczniej. Dlatego, gdy jesteś na wycieczce i zauważysz, że nadciąga burza, próbuj zejść jak najniżej. Wyjmij z plecaka przedmioty metalowe, komórkę, MP3 i odłóż je daleko od siebie (tak samo zrób, gdy burza spotka cię w innych miejscach). Przykucnij ze złączonymi nogami na plecaku czy kurtce, osłoń głowę i czekaj, aż przejdzie nawałnica. Jeśli jest was więcej, nie siadajcie obok siebie, nie trzymajcie za ręce, nie opierajcie o skały.
 
NA POLU LUB ŁĄCE
Gdy jesteś na otwartej przestrzeni, nie biegnij. Jeśli musisz się przemieścić, rób to powoli. Staraj się nie być najwyższym punktem w okolicy. Jeśli znajdziesz zagłębienie w ziemi, przykucnij w nim i tam przeczekaj burzę.
 
NAD WODĄ I W WODZIE
Jak najszybciej wyjdź na ląd i oddal się od rzeki czy jeziora na co najmniej kilkanaście metrów. Woda ściąga pioruny i przewodzi prąd. Jeśli jesteś na łódce, płyń jak najszybciej do brzegu.
 
W MIEŚCIE
Nie stawaj pod drzewami, masztami czy latarniami. Oddal się od torowiska tramwajowego. Nie kryj się przy przystankach, które mają metalowe konstrukcje. Albo wsiądź do autobusu, albo idź wolno chodnikiem.
 
W LESIE
Jak najszybciej znajdź polanę lub drogę i tam przykucnij. Postaraj się znaleźć miejsce jak najdalej od drzew, w które mogą bić pioruny.
 
W SAMOCHODZIE
Zamknij drzwi i okna. Jeśli piorun uderzy, prąd spłynie po karoserii. Zatrzymaj się na poboczu, z dala od drzew i linii energetycznych, które mogą się przewrócić. 
 
 
Jeśli lubisz podróżować, warto zainstalować aplikację do monitorowania burz. Najbardziej przystępna jest Storm Radar Poland KLIK, która wskazuje kierunek przemieszczania się burzy. Bardziej zaawansowana to Burzowo.info KLIK. Godne polecenia są także: Monitor Burz KLIK zbierający dane z wielu serwisów, Pogoda & Radar KLIK, która oferuje czytelną prognozę na kilka dni naprzód, a także RSO-Regionalny System Ostrzegania KLIK, stworzony przez MSW.
 
Więcej podobnych aplikacji znajdziecie TUTAJ.
 
TEKST: Magdalena Łuków
Poradnik Domowy nr 7, czerwiec 2019
{"register":{"columns":[]}}