W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Groźne pożary sadzy

27.02.2021

Opis zostanie dodany niebawem

Strażacy powiatu mikołowskiego od początku roku odnotowali już 15 pożarów związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń grzewczych na paliwo stałe.

 

Główną przyczyną powstałych pożarów było nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych a także nieszczelność lub niedrożność przewodów kominowych, spowodowana zalegającą w nich sadzą. Komin zajmuje niewielką powierzchnię, ale pożar sadzy może być groźny w skutkach, powodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym, przez które groźne dla zdrowia i życia gazy pożarowe w tym tlenek węgla mogą przedostać się do budynku. Pożar sadzy może rozwinąć się także w pożar całego budynku. 

Aby zapobiec tego typu zdarzeniom należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:

  • wolno spalać w kotłach (piecach) wyłącznie te paliwa (materiały), do których palenisko jest przystosowane (zgodnie z instrukcją użytkowania) oraz
  • systematycznie oczyszczać przewody dymowe i spalinowe (kominy).

 

Co zrobić, gdy zapali się sadza w kominie?

Gdy zapali się sadza w kominie należy niezwłocznie wezwać Straż Pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 998 lub 112.  Należy wygasić ogień w piecu lub kominku oraz zamknąć dopływ powietrza do tych urządzeń. Kategorycznie zabronione jest wlewanie do palącego się komina wody, gdyż grozi to jego rozerwaniem.

Jak poznać, że doszło do zapalenia sadzy w naszym domu?

Objawy pożaru sadzy w kominie to między innymi bardzo głośny szum spowodowany gwałtowną reakcją spalania w przewodzie kominowym. Oprócz tego z komina wydostają się płomienie, iskry oraz gęsty ciemny dym. Wysoka temperatura podczas pożaru sadzy doprowadza często do rozszczelnienia komina, co w konsekwencji może spowodować rozprzestrzenienie się ognia na cały budynek. Pęknięty komin stwarza także niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla i dymem.

Czasookresy usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych (czyszczenia kominów):

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

  1. od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
  2. od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;
  3. od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy (nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego).

W w/w obiektach lub ich częściach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. Czynności te, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

{"register":{"columns":[]}}