W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Dni Mławy” – obchody jubileuszu 140-lecia OSP Mława

10.07.2021

„Dni Mławy” – obchody jubileuszu 140-lecia OSP Mława

W dniu 10 lipca 2021 roku podczas obchodów „Dni Mławy”, w ramach jubileuszu 140-lecia OSP Mława, w parku miejskim odsłonięto wystawę plenerową pod nazwą „Superbohaterowie” przygotowaną przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. Otwarcia wystawy dokonała dyrektor muzeum Pani Barbara Zaborowska oraz Burmistrz Miasta Mława Pan Sławomir Kowalewski. Wystawa zawiera historyczne i współczesne zdjęcia strażaków OSP w Mławie z akcji ratowniczo-gaśniczych, ćwiczeń oraz obchodzonych uroczystości. Są także stare zdjęcia grupowe strażaków.

Na ul. Żeromskiego w Mławie miała również miejsce wystawa zabytkowych pojazdów strażackich. Najstarszym z nich była sikawka konna z 1905 r. Był także wóz konny, który wykorzystywano do około połowy XX w. przez Ochotnicze Straże Pożarne do przewozu motopomp oraz niezbędnej armatury oraz załogi. Wśród wyeksponowanych pojazdów znalazły się także dobrze znane strażakom samochody takie jak Żuk, Star 25, Star 244, Jelcz 315, a także rzadziej występujący Mercedes Benz LF 409. Niewątpliwie największą atrakcją wystawy był samochód marki Chevrolet z 1922 r. zwany „autopogotowiem”, który jest częścią zbiorów Warszawskiej Straży Pożarnej. Znalazł się on na wystawie dzięki uprzejmości Komendanta Miejskiego PSP m.st. Warszawy – st. bryg. Leszka Smuniewskiego. Identyczny samochód w okresie międzywojennym był wyposażeniem OSP w Mławie. W trakcie okupacji hitlerowskiej został wraz z dwoma innymi pojazdami zarekwirowany. Samochody te po wojnie nie wróciły do Mławy. Można było także obejrzeć samochody współczesne: średni samochód ratowniczo-gaśniczy IVECO należący do obchodzącej swój jubileusz OSP, a także samochód ratowniczo-gaśniczy Man 4x4, który trafił w bieżącym roku do Komendy Powiatowej PSP w Mławie. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających, a w szczególności najmłodszych.

W trakcie wystawy odsłonięto tablicę pamiątkową, Burmistrz Miasta Mława Pan Sławomir Kowalewski wraz z Komendantem Powiatowym PSP w Mławie – st. bryg. Zbigniewem Kąpińskim dokonali próbnego uruchomienia, stylizowanego na zabytkowy, hydrantu przeciwpożarowego, mieszczącego się przy budynku Biblioteki Miejskiej i Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie u zbiegu ulic Żeromskiego
i 3 Maja. W budynku tym w latach 1881-1975 mieściła się straż pożarna. Tablica i hydrant mają upamiętniać jubileusz OSP Mława oraz informować przechodniów o dawnej siedzibie straży pożarnej. Tablica zawiera kod QR, po zeskanowaniu, którego ukazuje się informacja o historii OSP Mława zawarta na stronie internetowej Miasta Mława.

 

Opracowanie: KP PSP w Mławie

Zdjęcia (16)