W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochotnicze straże pożarne w Wyszynach Kościelnych i Podkrajewie w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym.

28.04.2021

Ochotnicze straże pożarne w Wyszynach Kościelnych i Podkrajewie w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym.

28 kwietnia 2021 r. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak podpisał 69 decyzji dotyczących włączenia kolejnych jednostek OSP do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego. Wśród nich znalazły się 2 jednostki OSP z powiatu mławskiego, a mianowicie:

- OSP Wyszyny Kościelne, gm. Stupsk,

- OSP Podkrajewo, gm. Wiśniewo.

 

Krajowy system ratowniczo-gaśniczy stanowi fundament ratowniczy kraju. Wejście w jego struktury to prestiżowe wydarzenie, które stanowi jednocześnie wyróżnienie dla OSP za jej dotychczasowe działania ratownicze. Taka jednostka ma możliwość dalszego rozwoju i stanowi siły pierwszego rzutu w przypadku wystąpienia zagrożenia. Zadania ratownicze przewidziane dla jednostki w ramach systemu to m.in. walka z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi oraz ratownictwo techniczne, chemiczne, ekologiczne i medyczne.

Jednostka należąca do KSRG musi spełniać szereg wymagań. W struktury KSRG mogą wejść tylko najlepiej wyszkolone, wyposażone i wykazujące najwyższą gotowość operacyjną jednostki OSP na terenie kraju. Posiadanie zarówno odpowiedniego wyposażenia sprzętowego, określonej liczby wyszkolonych druhów, skutecznych systemów łączności, powiadamiania i alarmowania, jak również pozostawanie w gotowości do podejmowania działań ratowniczych to tylko niektóre z wymagań stawianych jednostkom OSP pretendującym do krajowego systemu ratowniczo gaśniczego.

 

Ogromne zaangażowanie druhów z jednostki OSP w Podkrajewie, przy dużym wsparciu władz gminy Wiśniewo oraz Komendy Powiatowej PSP w Mławie doprowadziło do stanu, w którym można było wystąpić z wnioskiem do Komendanta Głównego PSP o włączenie jednostki z Podkrajewa do KSRG. Działanie to poprzedziło podpisanie porozumienia w sprawie włączenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Podkrajewie do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Dokument będący kolejnym krokiem na drodze do poszerzenia KSRG na terenie powiatu mławskiego, określający obowiązki, kryteria i uprawnienia podmiotów systemu podpisali: Prezes
i Naczelnik OSP Podkrajewo, Wójt Gminy Wiśniewo – Grzegorz Woźniak oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mławie st. bryg. Zbigniew Kąpiński.

Na tej podstawie Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak podpisał decyzję o włączeniu jednostki OSP Podkrajewo do KSRG z dniem 1 maja 2021 r. Tym samym OSP Podkrajewo stało się jedną z osiemnastu jednostek OSP powiatu mławskiego, które funkcjonują w ramach KSRG.

 

Przypomnijmy, że jednostka OSP z Wyszyn Kościelnych w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego funkcjonuje od 4 maja 2016 r. W związku z upływającym pięcioletnim terminem obowiązywania  poprzedniej decyzji Komenda Powiatowa PSP w Mławie za pośrednictwem Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP wystąpiła do Komendanta Głównego PSP
z wnioskiem o ponowne włączenie jednostki OSP Wyszyny Kościelne do KSRG.

Przedmiotowa jednostka przez ostatnie pięć lat funkcjonowania w ramach systemu wielokrotnie udowodniła swoją gotowość bojową podczas działań ratowniczo-gaśniczych i ćwiczeń,
a także podczas inspekcji gotowości bojowej. Ponadto druhowie z Wyszyn Kościelnych bardzo chętnie  podnosili swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach strażackich. Dzięki wsparciu samorządu lokalnego jednostka z Wyszyn Kościelnych wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt (w tym nowy samochód ratowniczo-gaśniczy), a także wykonała remont strażnicy. Wszystkie te działania utwierdziły decydentów, że dalsze funkcjonowanie jednostki OSP Wyszyny Kościelne w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego jest jak najbardziej zasadne.

W przypadku obydwu jednostek OSP decyzje o włączeniu do KSRG mają pięcioletni okres obowiązywania.

 

Opracowanie: st. kpt. Jacek Dryll

Zdjęcie: OSP Podkrajewo

Zdjęcia (1)