W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość ku czci ppor. Wacława Grabowskiego „Puszczyka” i Jego Żołnierzy.

05.07.2021

Uroczystość ku czci ppor. Wacława Grabowskiego „Puszczyka” i Jego Żołnierzy.

W poniedziałek, 5 lipca br. w miejscowości Niedziałki, gm. Kuczbork-Osada odbyła się uroczystość ku czci dowódcy ostatniego oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego działającego na Północnym Mazowszu, ppor. Wacława Grabowskiego „Puszczyka” i Jego Żołnierzy.

Uroczystości upamiętniające zamordowanych rozpoczęły się mszą świętą celebrowaną przez  proboszcza tej parafii ks. kan. Krzysztofa Szwejkowskiego.

Po mszy świętej nastąpił przejazd uczestników uroczystości do wsi Niedziałki w celu złożenia wiązanek przy tablicy upamiętniającej ostatnich poległych partyzantów ziemi mławskiej walczących o niepodległość Ojczyzny.

Dowódca ostatniego patrolu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego działającego na Mazowszu północnym, por. Wacław Grabowski „Puszczyk” zginął 5 lipca 1953 roku w walce z 1300-osobową obławą UB-KBW. Wraz z nim, podczas próby przebicia się przez pierścień okrążenia w pobliżu wsi Niedziałki poległo sześciu Jego żołnierzy.

W uroczystości brali udział: poseł na Sejm RP Pani Anna Ewa Cicholska, starosta powiatu Jerzy Ryszard Rakowski, władze gminne, przedstawiciele służb mundurowych, społeczność lokalna oraz zaproszeni goście. Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Mławie reprezentował mł. bryg. Mirosław Wójcik.

 

Fotografia

J. Kącki

Zdjęcia (2)