W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyróżnienie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z najwyższą wyjazdowością w 2022 roku

06.07.2023

Wyróżnienie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z najwyższą wyjazdowością w 2022 roku

6 lipca 2023 roku w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie odbyła się zbiórka z przedstawicielami jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa mazowieckiego, które w minionym roku osiągnęły najwyższą wyjazdowość. W uroczystości uczestniczył gen. brygadier Andrzej Bartkowiak Komendant Główny PSP.

Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Piotrowski przywitał wszystkich zebranych oraz skierował ciepłe słowa uznania do druhów, dziękując im za zaangażowanie, profesjonalizm i ciągłą gotowość do niesienia pomocy potrzebującym. 

Rozpoczynając część oficjalną spotkania, zaprezentowane zostały jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych oraz druhowie, którzy zostali uhonorowani wyróżnieniami i dyplomami w uznaniu za ich zaangażowanie w działalność operacyjną i osiągnięcie najwyższych wyjazdowości w minionym roku.

W pierwszej kolejności uhonorowani zostali druhowie, którzy mogą poszczycić się indywidualnie największą wyjazdowością w roku 2022:

- Druhna Karolina Pasik z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołominie, powiat wołomiński. W roku 2022 roku wzięła udział w 189 działaniach ratowniczo-gaśniczych. Jednostka OSP w Wołominie powstała w 1908 roku. Została włączona do KSRG w 1995 roku. W jednostce jest 25 druhów, którzy mogą uczestniczyć w działaniach ratowniczo-gaśniczych. 

- Druh Dariusz Rosłaniec – członek Ochotniczych Straży Pożarnych w Chojnowie – powiat piaseczyński oraz w Chynowie – powiat grójecki. W roku 2022, 294 razy uczestniczył w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Jest tym samym druhem OSP z największą wyjazdowością na Mazowszu. Obie jednostki OSP, których członkiem jest druh Dariusz działają w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 

Następnie wyróżniono sześć jednostek OSP z terenu Mazowsza, które wykazały się najwyższą wyjazdowością w swoich regionach:

Ochotnicza Straż Pożarna w Wesołej z okręgu warszawskiego tj. z powiatów: warszawskiego, warszawskiego zachodniego, nowodworskiego, wołomińskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, grodziskiegoktóra w minionym roku odnotowała najwięcej wyjazdów w całym województwie. W 2022 roku druhowie z OSP Wesoła odnotowali 878 wyjazdów, co jest imponującym wynikiem nie tylko na Mazowszu, ale także w skali całego kraju. Jednostka powstała w 1905 roku. W ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego działa od 1995 roku. Stowarzyszenie liczy 110 członków, z czego 46 uprawnionych jest do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Jednostka  ta, we współpracy z Komendą Miejską PSP m. st. Warszawy odpowiada za zabezpieczenie przeciwpożarowe na terenie całego m. st. Warszawy. 

Co ciekawe, od 2003 roku, w oparciu o jednostkę operacyjno-techniczną funkcjonuje służba dyżurna OSP Wesoła. Ratownicy tej jednostki pełnią społecznie całodobowe dyżury w strażnicy, co umożliwia wyjazd pierwszego zastępu natychmiast po ogłoszeniu alarmu. 

Ochotnicza Straż Pożarna w Grójcu, powiat grójecki, reprezentująca region radomski, czyli powiaty: radomski, szydłowiecki, przysuski, białobrzeski, grójecki, kozienicki, zwoleński, lipski. Ochotnicza Straż Pożarna w Grójcu w minionym roku może pochwalić się wyjazdowością na poziomie 326. 

Jest to jedna z dwóch najstarszych obecnych na dzisiejszym spotkaniu jednostek, powstała  jeszcze w XIX wieku, w 1881 roku. To jedna z najstarszych jednostek na Mazowszu. Jednostka od 2015 roku działa w ramach KSRG. Wchodzi także w skład powiatowego plutonu ratowniczego „Katastrofa”. W swoich szeregach skupia 150 członków, spośród których 33 uprawnionych jest do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych, 42 należy do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i 30 działa w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej. 

Ochotnicza Straż Pożarna w Sulejówku, powiat miński, reprezentująca region siedlecki, obejmujący powiaty: siedlecki, garwoliński, miński, węgrowski, sokołowski, łosicki. Wyjazdowość tej jednostki w minionym roku to: 279 wyjazdów. Jednostka ta powstała w 1925 roku. W ramach KSRG działa od 1995 roku. Obecnie liczy 48 druhów, spośród których 30 może brać udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. 17 druhów działa także w ramach Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Ochotnicza Straż Pożarna w Karniewie, powiat makowski, reprezentująca region ostrołęcki, czyli powiaty: ostrołęcki, ostrowski, wyszkowski, pułtuski, makowski. Jednostka OSP w Karniewie w minionym roku osiągnęła wyjazdowość na poziomie 153. Jednostka działa od 1922 roku. Od 1995 roku działa w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Obecnie liczy 54 członków.

Ochotnicza Straż Pożarna w Mławie, powiat mławski, reprezentująca region ciechanowski, czyli powiaty: ciechanowski, płoński, żuromiński, mławski i przasnyski. W 2022 roku osiągnęła wyjazdowość na poziomie 177. Podobnie jak OSP w Grójcu, powstała w 1881 roku. W 2021 roku jednostka obchodziła jubileusz 140-lecia. Od 2020 roku jednostka działa w KSRG. Jednostka obecnie liczy 80 druhów, spośród których 55 posiada uprawnienia do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. W 2023 roku przy jednostce powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, licząca 22 druhów.

Ochotnicza Straż Pożarna w Gąbinie, powiat płocki, reprezentująca region płocki, czyli powiaty: płocki, żyrardowski, sochaczewski, gostyniński, sierpecki. Wyjazdowość tej jednostki w roku 2022 to 359. OSP w Gąbinie powstała u schyłku XIX wieku, w 1898 roku, czyli 125 lat temu. Przy jednostce od 120 lat działa orkiestra dęta. OSP w Gabinie do KSRG włączona została w 1995 roku, w momencie jego powstania. Aktualnie jednostka liczy 130 członków, spośród których 52 uprawnionych jest do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Warto wspomnieć, że będący na wyposażeniu jednostki ciężki pojazd ratowniczo-gaśniczy GCBA11/68/5 MAN TGS jest jedynym tego typu pojazd w polskiej straży pożarnej, ze względu na posiadanie napędu 8x8, który umożliwia dotarcie w trudno dostępne tereny.

Podczas dzisiejszej uroczystości dwóch funkcjonariuszy Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy: 

  • mł. asp. Przemysław Kurowski z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5,
  • mł. asp. Dawid Lech z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3,

uhonorowanych zostało Dyplomami Komendanta Głównego PSP za działania ratownicze w dniu 14 czerwca br. 

Wyżej wymienieni funkcjonariusze byli świadkami wypadku na autostradzie A2, w którym uczestniczył samochód osobowy oraz samochód ciężarowy. Niezwłocznie zatrzymali się i zabezpieczyli miejsce zdarzenia. W wypadku poszkodowane zostały dwie osoby. Kierowca ciężarówki nie wymagał pomocy medycznej, został natomiast objęty wsparciem psychicznym. Natomiast kierowca pojazdu osobowego był zakleszczony w pojeździe. Strażacy przystąpili do ewakuacji poszkodowanego ze strefy zagrożenia i udzielania mu pierwszej pomocy przedmedycznej. Pojazd został zabezpieczony. Do zdarzenia zadysponowano zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Po uroczystym wręczeniu wyróżnień i dyplomów, gen. brygadier Andrzej Bartkowiak zwrócił się do druhów, dziękując im za prowadzone działania ratowniczo-gaśnicze. Docenił działalność strażaków, którzy działając w czynie społecznym niosą pomoc oraz zapewniają bezpieczeństwo społeczeństwu. Dla ww. 6 jednostek OSP, Komendant Główny PSP podczas uroczystości przekazał dobrą informację "z ostatniej chwili" - otóż po szybkiej konsultacji z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Panem Maciejem Wąsikiem, podjęta została decyzja, że oprócz dzisiejszego wyróżnienia, jednostki otrzymają również promesy finansowe z KG PSP na kwotę 20 tys. z przeznaczeniem na potrzeby operacyjne.

„Wielkie uznanie za to co robicie, to jest wielki zaszczyt mieć takich ludzi w krajowym systemie ratowniczo – gaśniczym!” – podkreślił na zakończenie Komendant Główny PSP.

 

Opracowanie: mgr Paulina Merks, st. sekc. Katarzyna Urbanowska – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

Zdjęcia: st. sekc. Katarzyna Urbanowska.

Zdjęcia (22)

{"register":{"columns":[]}}