W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ĆWICZENIA NA LODZIE

24.01.2023

W związku z panującym okresem zimowym i występującymi ujemnymi temperaturami w styczniu br. na terenie Kąpieliska Miejskiego „Żwirki” w Obornikach strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Obornikach przeprowadzili cykl warsztatów dotyczących działań na zamarzniętych akwenach. Celem szkolenia było przygotowanie strażaków do samoratowania podczas udzielania pomocy osobom pod którymi załamał się lód oraz odpowiedni dobór technik ratowania poszkodowanych. Podczas warsztatów przećwiczono dwa warianty ewakuacji osoby tonącej tj. przy wykorzystaniu sań lodowych oraz przy tradycyjnej asekuracji odpowiednio zabezpieczonego ratownika z brzegu akwenu. Omówiono także zagadnienia medyczne związane z postępowaniem z osobą wychłodzoną lub w hipotermii. Odświeżona wiedza z ratownictwa wodno – lodowego przełoży się na skuteczność oraz sprawność ewentualnych przyszłych akcji ratowniczych.

 Cykl warsztatów przeprowadzonych przez strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Obornikach dotyczących działań na zamarzniętych akwenach.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach przypomina – aby uniknąć wypadków w trakcie czynnego wypoczynku na śniegu i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:

- do zjeżdżania na nartach, sankach wybierajmy miejsca oddalone od ruchu samochodowego;

- nie stójmy blisko zjeżdżających saneczkarzy;

- unikajmy stania pod drzewami, okapami, dachami, na których zgromadził się śnieg oraz sople lodu w znacznej ilości;

- zawsze informujmy (w domu, schronisku) dokąd i którędy idziemy oraz planowym czasie powrotu;

- na wycieczki po górach, lodzie wybierajmy się w zaufanym towarzystwie biorąc ze sobą sprawne środki łączności i asekuracyjne;

- nie ślizgajmy się na zamarzniętych rzekach i jeziorach, korzystajmy raczej z zorganizowanych lodowisk oraz innych form czynnego wypoczynku na lodzie;

- w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy, Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie;

- kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego;

- jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec;

- jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej;

- po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.

Ferie zimowe to głównie czas wypoczynku dzieci i młodzieży. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

Mimo, że przy brzegu lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pozornie dobrze wyglądający lód pokrywający akwen wodny, w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała.

Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada również wytrzymałość lodu. Jeśli idziesz na lód zostaw komuś informacje o miejscu, w które się udajesz oraz o planowanym czasie powrotu. Nie wchodź sam na lód, upewnij się, że jest ktoś w pobliżu i w razie potrzeby, może udzielić Ci pomocy. Zabierz ze sobą telefon komórkowy, by w nagłych przypadkach zaalarmować odpowiednie służby. Policjanci apelują również do wędkarzy, aby przebywając na pokrywie lodowej nie zapominali o swoim bezpieczeństwie. W czasie połowu ryb powinni posiadać ze sobą sprzęt asekuracyjny, np. linę przywiązaną do brzegu.

Dorosła osoba w lodowatej wodzie po minucie traci świadomość, po trzech minutach ciało nie ma już siły, by wydostać się samodzielnie z wody. Jeżeli zobaczymy kogoś kto wpadł pod lód, koniecznie zadzwońmy po pomoc.

Opracował: mł. bryg. Leszek Walczak

Zdjęcia: JRG Oborniki

(źródło: KGP, Wydział Prewencji Społecznej KG PSP, https://www.facebook.com/watch/?v=887066165301095)
 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}