W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia na lodzie

Po środku zamarzniętego stawu został wykuty w lodzi przerębel. Trzej strażacy ćwiczą ratowanie osoby pod, która zarwał się lód. Wszyscy są ubrani w czerwone kombinezony, na sobie mają pomarańczowe kapoki, na głowach czerwone hełmy. Jeden ze strażaków znajduje się w wodzie, trzyma się krawędzi przerębla. Pozostali dwaj – jeden leży na czerwonej desce ( sanie lodowe) przodem do ratowanego i trzyma go za ręce, drugi stoi na końcu i trzyma je za metalowe uchwyty. Wszyscy są przywiązani do lin. W oddali widać brzeg stawu i zabudowania mieszkalne.

W dniach 02-03 lutego 2021 roku na zbiorniku wodnym przy ul. Chopina w Radziejowie zmiany służbowe Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie przeprowadziły ćwiczenia z ratownictwa wodnego (lodowego).

W trakcie ćwiczeń omówiono praktyczne zastosowanie procedur ratownictwa medycznego stosowane przy udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wychłodzenia i odmrożenia części ciała. Dodatkowo  wykorzystano specjalistyczny sprzęt ratowniczy w postaci: sanie lodowe, rzutki ratownicze, koła ratunkowe. Strażacy doskonalili umiejętności związane z podejmowaniem poszkodowanego, pod którym załamał się lód i nie może wydostać się o własnych siłach z wody oraz techniki samoratowania. Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności prowadzenia specjalistycznych działań ratowniczych na poziomie podstawowym podczas zdarzeń na zalodzonych zbiorniach wodnych. Ciągłe doskonalenie umiejętności i technik ratowniczych jest zadaniem priorytetowym strażaków - ratowników, gdyż pozwala na eliminacje błędów, których uniknięcie w rzeczywistych zdarzeniach zapewnia skuteczność podjętych działań ratowniczych.