Powrót

Ogólnopolska akcja „Czadowa Straż”

04.02.2026

Grafika promująca ogólnopolską akcję „Czadowa Straż”. Strażak trzyma czujnik czadu i hełm, obok napis „Zamontuj czujkę czadu” oraz zdjęcie strażaków z dziennikarką Radia ZET prezentujących czujniki na tle wozu strażackiego.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie włącza się w ogólnopolską akcję „Czadowa Straż”, realizowaną wspólnie przez Państwową Straż Pożarną oraz Radio ZET.

Czujniki dymu lub czadu (tlenku węgla) to niewielkie urządzenia, które mogą uratować życie – w porę ostrzegając przed pożarem lub śmiertelnie niebezpiecznym tlenkiem węgla.

Szczegóły wydarzenia – Radziejów

Data: czwartek, 5 lutego
Godziny: 10:00–17:00
Miejsce: Komenda Powiatowa PSP w Radziejowie
Hasło: „Czadowa Straż”

W KP PSP w Radziejowie przygotowano 15 czujek dymu lub czadu.
Liczba urządzeń jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Czujki przekazywane są wyłącznie z jednoczesnym instruktażem prowadzonym przez strażaków oraz przeprowadzeniem quizu ze zdobytej wiedzy.

W ramach akcji strażacy:

  • pokażą, jak działa czujka,

  • wytłumaczą, jak ją prawidłowo zamontować,

  • omówią zasady jej użytkowania,

  • opowiedzą, jak zabezpieczyć dom przed pożarem i czadem,

  • podkreślą zasady bezpieczeństwa pożarowego na podstawie treści zawartych w „Poradniku Bezpieczeństwa”, w szczególności rozdziałów „Bezpieczny dom” oraz „Pożar” – zachęcając do posiadania w domu gaśnicy lub sprayu gaśniczego.


Akcja ogólnopolska

Tego samego dnia, 5 lutego w godzinach 10:00–17:00, czujki będą wydawane we wszystkich Komendach Powiatowych i Miejskich PSP w Polsce.
W każdej Komendzie przygotowano po 15 urządzeń.

W dniu akcji w Wiadomościach Radia ZET od rana do wieczora emitowane będą informacje związane z kampanią „Czadowa Straż”.


Dyżur ekspertów KG PSP

W ramach akcji „Czadowa Straż” w dniu 5 lutego odbędzie się dyżur ekspertów z Komendy Głównej PSP w siedzibie Radia ZET:

Miejsce: ul. Żurawia 8, Warszawa
Godzina: 9:30–12:00

Eksperci będą bezpośrednio odpowiadać na pytania słuchaczy dzwoniących pod numer:
321 321 800


Poradnik

Pod linkiem można zapoznać się z poradnikiem dotyczącym czujek dymu i czadu:
https://drive.google.com/file/d/1MmubtIF5C7ZsI-SplkmZVX2HZ4_h3ryD/view?usp=drive_link

{"register":{"columns":[]}}