W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar budynku mieszkalnego w Opatowicach

30.01.2021

Czerwony strażacki wóz bojowy, widziany od przodu i częściowo z boku ma wyciągnięte do góry ramię z koszem, który jest oświetlony. Przy nim stoją dwaj strażacy ubrani w czarne mundury bojowe z białymi hełmami na głowie, obok nich rosną zielone tuje. W oddali stoli dom, z którego wydobywa się czarny dym. Przy wejściu do domu stoi czterech strażaków ubranych w piaskowe mundury bojowe i na głowach mają założone czerwone hełmy. Na plecach mają żółte butle z powietrzem, które służy do oddychania w zagrożonej strefie, wchodzą do budynku.

W dniu 30 stycznia 2021 roku w m. Opatowice, gm. Radziejów powstał pożar w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Radziejowie  otrzymało zgłoszenie o godz. 19.53. Po przybyciu pierwszego zastępu na miejsce zdarzenia zastano rozwinięty pożar dachu na budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Pożarem objęte było też jedno z pomieszczeń  mieszkalnych. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu prądu, sprawdzeniu czy w obiekcie nie przebywają mieszkańcy. Akcja gaśnicza polegała na podaniu dwóch prądów wody do wnętrza pomieszczenia oraz jednego prądu wody z podnośnika hydraulicznego na palący się dach. Po stłumieniu ognia ratownicy ubrani w sprzęt OUO weszli do budynku w celu dogaszenia pożaru. Jednocześnie prowadzono wentylację nadciśnieniową. Z uwagi na zawalenie się konstrukcji dachu oraz stropu ( strop drewniany obudowany płytami GK oraz ocieplony wełną mineralną) działania gaśnicze wewnątrz obiektu  były utrudnione. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania zarzewi ognia, usunięciu elementów zarwanego stropu z obiektu, spalonego wyposażenia domu oraz ewakuacji ocalałego mienia. Na zakończenie działań całe pogorzelisko zostało sprawdzone kamerą termowizyjną. W akcji brały udział: samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2,5/16/2,5, GCBA 5/32/2,8, SH 23, SLOp Nissan Navara z JRG Radziejów, GBA 2,5/16 Magirus OSP Stary Radziejów, GBA 2/16 STARMAN OSP Bytoń, GBA 3/16/2,5 IVECO EUROCARGO OSP Radziejów, Policja. Akcja trwała 8 godzin 33 minuty.

 

Opracował: mł. bryg. Jarosław Stokwisz

Zdjęcia: bryg. Adam Małecki