W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia z zakresu gaszenia pożarów zbiorników z gazem

19.05.2021

Ćwiczenia z zakresu gaszenia pożarów zbiorników z gazem

Dnia 19 maja 2021 r. zostały przeprowadzone ćwiczenia ratownicze na terenie fermy drobiu w miejscowości Rzeszotary-Zawady pow. sierpecki.  Jako założenie do ćwiczeń przyjęto scenariusz zakładający  niekontrolowaną emisję a następnie pożar gazu propanowego z jednego z 24 zbiorników. Zajęcia praktyczne poprzedziło szkolenie teoretyczne podczas którego uczestnikom ćwiczeń przypomniano  zasady działań podczas pożarów zbiorników z gazem palnym, Przedstawiono właściwości fizyko – chemiczne LPG, zjawiska towarzyszące emisji i pożarom gazu płynnego, omówiono budowę zbiorników magazynowych oraz przykładowe działania związane z uwolnieniem i pożarem gazu. Podczas ćwiczeń strażacy praktycznie zrealizowali działania w zakresie izolowania palącego się zbiornika prądami gaśniczymi wody, ograniczania emisji gazu na armaturze zbiornika  z wykorzystaniem podręcznego sprzętu gaśniczego oraz natarcie na pożar zbiornika LPG. 


W ćwiczeniach udział brali: zmiana służbowa z  Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Sierpcu,  zastępy z OSP Rościszewo i OSP Chwały oraz dowództwo JRG w Sierpcu.

Zdjęcia (4)