W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia powiatowe pk. „KARAMBA 25”

05.09.2025

Na zdjęciu widać grupę strażaków stojących przy czerwonym wozie strażackim w lesie. Dwóch z nich nosi czerwone kaski, a jeden z przodu ma żółty kask z napisem "Dawid". Na plecach mają naszywki z napisami "Kierujący Działaniem Ratowniczym" oraz "Ochotnicza Straż Pożarna". Strażacy przygotowują się do działań ratowniczych. W prawym dolnym rogu znajduje się logo z napisem „Fotografia Ratownicza Stargard”.

5 września 2025 r. na terenie powiatu stargardzkiego odbyły się powiatowe ćwiczenia pod kryptonimem „KARAMBA 25”. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie stopnia przygotowania sił i środków ratowniczych oraz samorządów na terenie powiatu stargardzkiego do przeciwdziałania skutkom ekstremalnych zjawisk pogodowych występujących w związku ze zmianami klimatu. 

Manewry odbyły się w trzech lokalizacjach w tym samym czasie.

Epizod nr 1 - na terenie gminy Kobylanka.

W wyniku silnych podmuchów wiatru w dniu 5 września doszło do zatarasowania drogi powiatowej 1701Z i 1702Z pomiędzy miejscowościami Reptowo a Cisewo poprzez przejście trąby powietrznej. Przewrócenia drzew na jezdnię, spowodowały całkowite zatarasowanie drogi, blokując przejazd. W wyniku zdarzenia brak jest możliwości dojazdu do miejscowości Cisewo. Zerwane linie energetyczne odcięły zasilanie w miejscowościach Reptowo, Cisewo i Miedwiecko. Brak zasilania spowodował wyłączenie pompowni wody, w wyniku czego występuje brak wody pitnej. Dodatkowo w trakcie prowadzonej przecinki drzew strażacy znajdują żółte metalowe pojemniki na odpady radioaktywne.

Epizod nr 2 - na terenie gminy Dolice.

Pompowanie wody z zalanego terenu; po intensywnych, nawalnych opadach deszczu w rejonie miejscowości Kolin   wezbrana woda spłynęła z okolicznych wzniesień, zalewając podwórza, piwnice i budynki mieszkalne. Zalegająca woda stanowi zagrożenie dla konstrukcji budynków, powoduje uszkodzenia instalacji elektrycznych.

Epizod nr 3 - na terenie miasta Stargard.

Podwyższanie wałów na rzece; w wyniku intensywnych opadów deszczu w górnym biegu rzeki, poziom wody gwałtownie wzrósł. Na odcinku wału przeciwpowodziowego w rejonie oczyszczalni ścieków w Stargardzie stwierdzono oznaki osłabienia konstrukcji – lokalne przesiąki oraz niewielkie podmycia stopy. Istnieje realne ryzyko przelania się wody przez koronę wału, co mogłoby doprowadzić do zalania terenów zabudowanych i infrastruktury krytycznej.

Równolegle z ćwiczeniami praktycznymi na terenie KP PSP w Stargardzie odbywały się w formie gry decyzyjnej obrady zespołu wspierającego działania Kierującego Działaniami Ratowniczymi.
W ćwiczeniach udział wzięły: Jednostki PSP i OSP z powiatu stargardzkiego, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego z JRG2 w Szczecinie, Nadleśnictwo Kliniska, w części sztabowej udział wzieli przedstawiciele: Zachodniopomorskiego Batalionu Ochrony Terytorialnej, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, ENEA Operator,  Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Stargardzie, Zarządu Dróg Powiatowych w Stargardzie, administracji samorządowej Gminy Miasta Stargard, gmin powiatu stargardzkiego, Starostwo Powiatowe w Stargardzie.
Ćwiczenia pozwoliły zweryfikować gotowość kadry dowódczej do kierowania działaniami ratowniczymi oraz współpracy z innymi służbami, samorządami oraz instytucjami.

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}